Dokumentárny film o skaze francúzskeho loďstva

Francúzsko sa počas druhej svetovej vojny príliš nevyznamenalo, no nemožno povedať, že jeho armáda bola k ničomu. Napríklad námorníctvo disponovalo množstvom moderných plavidiel. Do bojov však takmer vôbec nezasiahli. V roku 2014 bol natočený dokumentárny film o jednej smutnej udalosti, ktorá sa odohrala vo francúzskom loďstve počas tejto vojny. Film má názov Toulon 1942, le sabordage de la Marine française (český názov: Zkáza francouzského loďstva: Toulon 1942).

Bitka o Francúzsko začala 10. mája 1940, no 25. júna skončila. Francúzi požiadali o prímerie a krajina bola rozdelená na okupovanú časť a formálne samostatnú pod vládou maršala Pétaina. Formálne pod jej správou zostala aj armáda, kolónie a loďstvo. Niekoľko lodí a ponoriek kotvilo v meste Toulon. V roku 1942 Nemci obsadili celé Francúzsko. V toulonskom prístave nastal chaos. Velitelia nevedeli, ako majú na to reagovať. Nakoniec bolo niekoľko lodí potopených, zopár odplávalo do Alžíru. Ten bol v tej dobe už pod kontrolou spojencov.

Celý film je pekne zvládnutý po technickej stránke. Obsahuje množstvo dobových záberov, vkusne doplnených výpoveďami pamätníkov a slovom rozprávača. Ani obsahová časť nie je zlá, zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje tamojšiu situáciu. Mnoho námorných veliteľov nenávidelo Britov po incidente v Mers-el-Kébire a niektorí otvorene kolaborovali s Nemcami. Na udalosti v Toulone sú dodnes rozporuplne názory.

Záver: Ak vás zaujíma druhá svetová vojna, tento dokument sa vám bude páčiť. 

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/

Allied_tanker_torpedoed.jpg/1024px-Allied_tanker_torpedoed.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.