Dokumentárny film o stratených kráľovnách Egypta

Staroveký Egypt je známy hlavne faraónmi a ich pyramídami. Autori britského dokumentu Egypt’s Lost Queens (českým a slovenským divákom známy ako Ztracené královny Egypta) sa rozhodli pozrieť na menej známu oblasť – ženy, ktoré sa v tej dobe taktiež podieľali na vláde.

Staroveká egyptská civilizácia sa sformovala okolo roku 2700 p.n.l. Jej história je rozdelená do štyroch základných období: stará ríša, stredná ríša, nová ríša, neskoré obdobie. Medzi nimi sa nachádza aj niekoľko prechodných období. Mená mnohých vládcov sa zachovali do dnešných čias, no o ich manželkách, matkách, sestrách a podobne máme pomerne málo informácii. Vieme však, že ženy v tej dobe v Egypte boli rovnoprávne s mužmi.

Daný film je portrétom štyroch žien – Hetepheres (matka Chufua, známeho aj ako Cheops), Hatšepsut (kráľovná, známa hlavne vďaka chrámu v Dér el-Bahrí), Nefertari (manželka Ramesesa II.) a Arsinoe I. (kráľovná z dynastie Ptolemaiovcov). Dozvieme sa o ich slávnych činoch, navštívime stavebné pamiatky a taktiež sa pozrieme aj na obsah hrobiek kráľovien Nefertari a Hetepheres. Napriek tomu, že dejiny egyptských žien nám nie sú veľmi známe, dokument je po informačnej stránke bohatý a taktiež dobre spracovaný – divák sa v tom nebude strácať.

Niektorým síce môže vadiť pomerne žoviálny prístup moderátorky Joann Fletcher. Osobne v tom však problém nevidím, občas to pôsobí ako príjemne odľahčenie. 

Egypt’s Lost Queens sa určite bude páčiť aj vám, a to i v prípade, ak sa primárne nezaujímate o starý Egypt.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/G3GBTR6tXGI/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.