Dokumentárny film o ukrižovaní (len pre silné povahy!)

ukrizovanieDokumentárne filmy zachytávajúce skutočné udalosti vedia byť často desivejšie ako fiktívne horory. Svojím spôsobom je to aj prípad filmu, ktorý si rozoberieme dnes. Ukřížování (originálny názov Crucifixion) je americký historicko-dokumentárny film, ktorý bol natočený v roku 2008.

Približne hodinu a pol sa tu rozoberá jeden z najkrutejších spôsobov popravy, aký bol kedy vymyslený. Samozrejme, že vo filme sa spomína aj Ježiš Kristus, no jeho poprava nie je to jediné, čo sa tu rieši. Tvorcovia skúmajú celú históriu tohto trestu a idú až do modernej doby. Jeho obdoba bola používaná aj v nemeckých koncentračných táboroch a bohužiaľ, aj počas vojny v Sudáne. Okrem iného, tvorcovia tu odhaľujú presné príčiny smrti na kríži a vyvracajú niektoré predstavy, ktoré máme z umeleckých vyobrazení.

Zaujímavým prvkom sú aj pokusy Dr. Bowla, skúmajúce účinky zavesenia na kríž za pomoci dobrovoľníkov (všetko za prísne kontrolovaných podmienok).

Konečný verdikt je nasledovný: Tento film sa určite oplatí vidieť, no slabším povahám jeho sledovanie neodporúčam. 

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: dvdeshop.cz/user/shop/orig_small/2554(1).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.