Dokumentárny film: Osvienčim – Zabudnuté dôkazy

Dokumentárny film Osvětim – Zapomenuté důkazy (Auschwitz: The Forgotten Evidence) bol natočený v Británii v roku 2004. Režírovala ho Lucy Carter.

osviencim

Obsahom daného filmu sú udalosti, ktoré nasledovali po 4. apríli 1944, keď spojenecké prieskumné lietadlo vyfotilo pri jednej z misií aj samotný koncentračný tábor. Až o niekoľko mesiacov však zainteresovaní pochopili jeho skutočnú podstatu. Hlavná otázka, na ktorú sa tento film snaží odpovedať, je tá, či bolo v silách spojencov nejako zabrániť hrôzam, ktoré sa v Osvienčime diali. Rieši sa tu hlavne možnosť bombardovania (o ktorú boli americkí a britskí predstavitelia žiadaní), či už plynových komôr alebo koľajníc. Zaznejú tu argumenty, prečo nemali váhať, no niekoľko odborníkov prezentuje názor, z akého dôvodu to v tej dobe nebolo možné a kvôli čomu to bolo po dlhých diskusiách nakoniec zamietnuté.

Aj keď tento dokument neponúka jednoznačnú odpoveď na túto zložitú otázku, odporúčam ho pozrieť. Je výborne spracovaný, čoho dôkazom je aj vysoké hodnotenie na Česko-slovenskej filmovej databáze. 

Dokument je do dnešného dňa prístupný aj na YouTube.

_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/BrUvmOoCa3A/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.