Dokumentárny film Poľská bitka o Britániu

Bitka o Britániu patrí medzi najznámejšie epizódy druhej svetovej vojny. Bol to vlastne prvý moment, kedy sa ukázalo, že nacistické Nemecko nie je neporaziteľné. Okrem Britov v nej bojovali aj príslušníci iných národov, medzi ktorými boli aj Poliaci. O príbehu 303. letky, tvorenej prevažne poľskými pilotmi, rozpráva aj dokumentárny film z roku 2009 The Polish Battle of Britain, známy aj pod českým názvom Polská bitva o Británii.

Spomínaná bitka začala tesne po porážke Francúzska v roku 1940. Nemecké letectvo sa v nej snažilo ovládnuť britský vzdušný priestor, aby armáda mohla spraviť inváziu na britské ostrovy. Mala niekoľko fáz – víťazstvo sa prikláňalo raz na jednu, inokedy na druhu stranu. Nakoniec Nemci uznali porážku a vylodenie na britských ostrovoch odložili.

Hlavným zdrojom dokumentu sú denník danej letky a výpovede pamätníkov. Ako to už býva zvykom, tie dopĺňajú dramatické rekonštrukcie a dobové zábery. Musím uznať, že ľudí, ktorí sa dlhšie zaujímajú o druhu svetovú vojnu, skutočnosti, ktoré v ňom odznejú veľmi neprekvapia – piloti prišli, najprv sa museli učiť anglicky, zo začiatku ich Briti veľmi nechceli zapojiť do bojov… Nakoniec spravili vynikajúci dojem a koniec vojny bol pre nich trpký. Kvôli pomerne pútavému spracovaniu sa však ani oni nebudú pri ňom nudiť. Navyše, možno budú trochu šokovaní z jeho záveru.

Záverečný verdikt bude jednoznačný – film si určite pozrite, neoľutujete.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: rafmuseum.org.uk/images/online_exhibitions/pc94-152-41LG.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.