Dokumentárny film Ponorka U 864

Aj keď bol rok 1945 posledným rokom druhej svetovej vojny, stále bol bohatý na udalosti. Jednou z nich bola aj nemecká Operácia Caesar. Na ňu sa pozreli tvorcovia nemeckého dokumentárneho filmu Operation Caesar – Jagd auf U-864 z roku 2006, známeho aj pod českými názvami Ponorka U 864, U-864 – Hitlerovo poslední smrtící tajemství.

Hlavnou náplňou tejto operácie bol odvoz prúdových motorov (ako vieme na konci vojny to bola čerstvá technologická novinka), navádzacích systémov, nemeckých a japonských inžinierov do Japonska. To mala zabezpečiť ponorka U-864. Do svojho cieľa nikdy nedorazila, v Severnom mori bola torpédovaná britskou ponorkou Venturer.

Samotný film je spracovaný úplne tradične. Hlavný priestor majú dramatické rekonštrukcie, nechýbajú však aj dobové zábery plus výpovede dvoch pamätníkov (snúbenice člena posádky U-864 a človeka, ktorý slúžil na Ventureri). No hlavne, za výber zaujímavej témy sú zodpovední jeho tvorca, najmä režisér Brasse zaslúži pochvalu. Okrem zaujímavých historických faktov sa tu dozviete aj o tom, ako bolo identifikované miesto, kde leží vrak    U-864 a o nebezpečenstve, ktoré predstavuje v súčasnosti.

Záver: Pre milovníkov histórie a čitateľov nášho webu povinnosť vidieť. 


____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: https://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BNzY0MDBiOTctZTUyNi00MjE4LTg4NzIt

NmM1YjVmY2JmNjEwXkEyXkFqcGdeQXVyNDYwNTE1MDE@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.