Dokumentárny film Posolstvo Jana Palacha

Rok 1969 bol v Československu veľmi smutným rokom. Krajina bola okupovaná vojskami Varšavskej zmluvy a pomaly začalo byť jasné, že z reforiem Pražskej jari sa veľa toho nepodarí zachrániť. Ľudia postupne začali strácať nádej a nastupovala všeobecná apatia. Tá bola charakterizovaná nezáujmom o veci verejné a tzv. všeobecnou pretvárkou (tzn. aj keď si myslím opak, navonok prejavujem podporu vládnucemu režimu). Mladý študent Ján Palach sa však pokúsil prebudiť československú spoločnosť zo všeobecnej letargie radikálnym činom. 16. januára 1969 sa v Prahe na Václavskom námestí upálil. 

V roku 2008 sa rozhodla Česká televízia v spolupráci s režisérkou Kristinou Vlachovou predstaviť jeho príbeh divákom formou dokumentárneho filmu Poselství Jana Palacha. Prostredníctvom výpovedí ľudí, ktorí J. Palacha osobne poznali, ale aj historikov a rôznych dobových záberov (najcennejšie sú dobové reportáže), spoznáte najzaujímavejšie momenty z jeho života, no aj to, ako došiel k svojím postojom. Vypovedá tu aj psychiatrička Mudr. Zdenka Kmuníčková, ktorá s ním tesne pred smrťou spravila rozhovor. Koniec filmu sa venuje dianiu okolo jeho hrobu a udalostiam z osemdesiatych rokov, ktoré súviseli s jeho odkazom.

Film Poselství Jana Palacha (spolu s Hořicim Kerom) jednoznačne radím medzi najkvalitnejšie spracovania približujúce Palachov osud. 

______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: christnet.eu/img-main/big/2715.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.