Dokumentárny film: Súboj o svetovládu

hitler a stalinDvojdielny film Súboj o svetovládu (originálny názov Hitler & Stalin – A Duel For Dominance) bol natočený v roku 2008 a režíroval ho Ullrich H. Kasten.

Jeho cieľom bolo predstaviť divákom súboj dvoch diktátorov reprezentujúcich dva najznámejšie totalitné systémy. Ich vzťah bol zmes nenávisti, no zároveň jeden druhého obdivovali a porovnávali sa. Vo filme sú zachytené všetky dôležité momenty ako podpísanie paktu Molotov-Ribentrop (chválim, ako autori filmu nezabudli zdôrazniť, že sovietske vedenie nepredpokladalo jeho dlhú trvácnosť), začiatok operácie Barbarossa (prvotné chaotické reakcie Stalina) a podobne…

Ako náročnejšiemu divákovi mi však chýbalo podrobnejšie rozobratie danej problematiky. Je vnímaná veľmi povrchne, scenár nezachádza do hĺbky. Všetky prezentované informácie už boli spomenuté v mnohých publikáciách a podobných dokumentárnych programoch. Osobne som očakával nejaké nové fakty, prípadne psychologickú analýzu oboch protagonistov či bližší pohľad na ich myslenie a konanie.

Môj záver bude podobný ako pri knihe Vraždiaca sa Európa. Pre niekoho, čo sa ešte len začína venovať tejto problematike, môže byť daný film prínosom. Je však málo pravdepodobné, že zaujme aj tých náročnejších. 

Film je dostupný aj na:

1. časť: youtube.com/watch?v=H6uP9Hhhn8A

2. časť: youtube.com/watch?v=E4rvYCrCrg4

________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT2veqQZ2Bw0qAaqVAEf22RZCtpomhtgX7XILLIgwOE3ET7DVuM

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.