Dokumentárny film Zory Cejnakovej

Menšou nevýhodou českých a slovenských autorov dokumentárnych seriálov s historickou tematikou je, že sa prevažne venujú oblastiam ako prvá republika, druhá svetová vojna, komunistické obdobie a podobne. Z času na čas sa však nájdu prípady, keď sa dokumentaristi rozhodnú zacieliť pozornosť niekam inam, napr. aj do veľmi ďalekej minulosti. Podobne tomu bolo aj v prípade režisérky Zory Cejnakovej, ktorá v roku 2002 natočila film Římané za humny!.

Aj keď sa celé územie Česka, resp. Slovenska, nestalo súčasťou Rímskej ríše, predsa ho Rím ovplyvňoval, ako tiež dejiny na tomto území. Prenikanie Rimanov do strednej Európy začalo počas vlády cisára Augusta, keď v tomto priestore začali prevažovať germánske kmene. S nimi boli Rimania v čulom styku. Dlhé obdobia mieru sa striedali s obdobiami krvavých vojen. Najznámejšie boli zrejme tzv. Markomanské vojny, približne z toho obdobia pochádza aj známy nápis na trenčianskej skale.   

Na začiatku filmu vás možno odstraší nie celkom podarená vtipná animácia (ktorá sa tam objaví viackrát), nenechajte sa ňou však odradiť. Z obsahového hľadiska je tento dokument výborný, dozviete sa v ňom napr. o rímsko – germánskych vzťahoch, o jednotlivých rímskych vojenských aktivitách v tejto oblasti a podobne. Nemenej zaujímavé sú aj zábery a počítačové rekonštrukcie archeologických pamiatok. Tvorcovia si ale mohli dať viac záležať na dramatických rekonštrukciách. Namiesto kombinácie nevydarených, akože vtipných animovaných scénok a strohých dramatických rekonštrukcií, stačilo spraviť iba poriadne dramatické rekonštrukcie a mohol by z toho byť výborný dokumentárny film.

Zhrnutie: Římané za humny! je pomerne kvalitný počin, no musíte si odmyslieť spomínané pseudovtipné animované scénky a zamerať sa hlavne na celkový obsah.

Film je tohto času prístupný aj TU.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: romanobritain.org/Graphics/attack.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.