Dokumentárny seriál Wehrmacht

WehrmachtA máme tu ďalší skvelý dokumentárny seriál. Die Wehrmacht – Eine Bilanz, v Českej republike a na Slovensku známy pod titulom Generálové Wehrmachtu (alebo len Wehrmacht), bol vyrobený v Nemecku v roku 2007. Scenár napísal Christian Frey a režíroval ho Ingo Helm.

Seriál sa vo svojich piatich dieloch snaží nájsť odpoveď na otázku, kto tvoril armádu Wehrmacht. Boli to iba poslušní Hitlerovi stúpenci, či skôr milióny zmanipulovaných mladých ľudí?

Okrem tradičných výpovedí pamätníkov sa snaží film odpovedať aj za pomoci unikátneho zdroja. Britská tajná služba prišla počas vojny s výborným nápadom, ako zistiť určité informácie od nemeckých generálov. Tí, čo padli do zajatia Britov, boli umiestnení do luxusnej vily s prvotriednou starostlivosťou. Háčik bol v tom, že tam boli skryté mikrofóny, ktoré ich rozhovory odpočúvali 24 hodín denne. Informácie o tejto operácii boli objavené len nedávno.

Dramatické rekonštrukcie týchto rozhovorov majú v seriáli veľký priestor. Divák sa vďaka nim dozvie množstvo zaujímavosti, napríklad o vzťahu generálov k špičkám Tretej ríše. Vyvracia sa tu aj istý mýtus ohľadom zločinov nemeckej armády (podľa niektorých ľudí boli za ne zodpovedné takmer výlučne SS).

Aj keď som na Česko-Slovenskej filmovej databáze zazrel isté výhrady k tomuto seriálu, osobne by som ho určite odporučil aj ďalším záujemcom. Zmienené informácie z odposluchov z neho robia jeden z najlepších dokumentov svojho druhu. 

Prvú časť seriálu si môžete pozrieť TU

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 4.bp.blogspot.com/-QmFB3-L5Uo4/Vig9wJ3L6gI/AAAAAAAAChs/siVVNqiblp8/s1600/The-Wehrmacht-2007.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.