Dominik Skutecký – realistická maľba

dominik skutecky

Skutecký je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov realistickej maľby na Slovensku na prelome 19. a 20. storočia. Samotný odkaz umelca pretrváva do dnešných dní a jeho diela je možné vidieť vo viacerých galériách nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

Dominik Skutecký sa narodil do židovskej rodiny majiteľa mydlárne v roku 1849 a zomrel v roku 1921. 

Začiatok jeho tvorby je spájaný so snahou o naturalistické zobrazenie, pričom námety nachádzal v každodennom živote. Vytváral ich s množstvom ilustratívnych detailov namaľovaných s majstrovskou bravúrou. Svoj naratívny štýl výborne využil aj v anekdotických obrazoch a portrétoch. Svojím umením sa presadil najmä v Benátkach, kde dostával množstvo objednávok v portrétovom a salónnom žánri. 

skuteckyNajznámejším obrazom umelca je Trh v Banskej Bystrici (1889), ktorým sa rozlúčil so životom v Benátkach a vstúpil do nového slovenského diania. Dominantnou postavou je dáma s prežiareným červeným dáždnikom – pani Skutecká, pred ňou stojí dcérka v klobúku. Za najdôležitejšiu časť Skuteckého umeleckej tvorby sa považujú námety z medených hámrov a kováčskych dielní v okolí Banskej Bystrice, ktoré vypĺňajú takmer celú druhú polovicu jeho tvorby.

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: snk.sk, nedbalka.sk

Obrázky: artinvest.sk, ezahorie.sk 

 

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.