Doteraz najstaršie kamene prostaty

Doteraz najstaršie kamene prostaty dokazujú, že ich nositeľ musel byť pred 12000 rokmi v poriadnej agónii

12000-ročné kamene prostaty

Talianski a britskí vedci, ktorí skúmali prehistorické pohrebisko v centre Sudánu, veria, že našli najstaršie kamene prostaty, čím odhalili chorobu, ktorá zarmucovala mužov už pred 12000 rokmi.

Prostatické kamene vo veľkosti vlašských orechov boli nájdené v roku 2013 v panvovej oblasti dospelého muža v hrobe objavenom na prehistorickom cintoríne Al Khiday. Cintorín sa rozkladá na ľavom brehu Bieleho Nílu asi 19 km južne od Chartúmu.

Ostatky muža, ktorý pravdepodobne v priebehu ochorenia zažil extrémnu bolesť, boli objavené tímom vedeným Donatellou Usai a Sandrom Salvatorim z Centra pre sudánske a subsaharské štúdie v talianskom Trevise, ktorý preskúmaval asi 1500 kilometrov štvorcových tohto prehistorického cintorína.

Usai a jej kolegovia objavili 190 hrobov. Tieto hroby sa datujú do troch rôznych období, od obdobia spred 12000 rokov až do obdobia spred 2000 rokov.

Najstaršie hroby spred mezolitického obdobia patria 94 jednotlivcom, pričom k nim patrí aj jeden muž trpiaci prostatickými kameňmi. Je zaujímavé, že práve tento muž bol pochovaný lícom nadol tak, ako sa to v pred mezolitickom období bežne robilo. Vysoká frekvencia takýchto hrobov vylučuje, že by išlo o deviantné hroby. Skôr to poukazuje na nejaký pohrebný obrad s doteraz záhadným symbolickým významom.

Umiestnenie kameňov, pričom jeden bol v oblasti panvovej kosti a dva v blízkosti bedrových stavcov okamžite indikovalo, že jedinec pravdepodobne trpel močovými kameňmi. Ale testovanie ukázalo, že boli vytvorené v mužovej prostate.

Heterogénne mineralogické zloženie a sústredná mikroštruktúra kameňov a ich hustota, ktorá je oveľa nižšia než v horninách, úplne potvrdzujú ich biogénny pôvod. Kvôli vylúčeniu pravdepodobnosti, že by mohli byť tieto oválne objekty obličkové alebo žlčové kamene, vykonali výskumníci rad analýz. Usai a jej kolegovia potvrdili, že patologické kamene majú rozdielne mineralogické zloženie.

Rastrovací elektrónový mikroskop ukázal zvláštnu štruktúru zvanú apatit a neobvyklú formu fosforečnanu vápenatého, čo jasne ukázalo na prostatu ako na pôvodcu kameňov. Okrem toho vedci vo vnútri kameňov objavili aj bakteriálne odtlačky. To by mohlo znamenať, že aktívny zápal bol u jedinca prítomný počas jeho života.

Vysokí muži a ženy, ktorí tvorili pred mezolitickú populáciu Al Khiday, boli pomerne zdraví. Antropologické vyšetrovanie ukázalo, že netrpeli chronickými ochoreniami, na rozdiel od zlých zubov, o čom svedčí vysoká frekvencia dutín nájdených medzi zubnými pozostatkami. Celkovo sa dá konštatovať, že okrem prostatických kameňov sa na pozostatkoch neprejavila žiadna významná choroba.

Podľa bioarcheológa Michaela Bindera je objav prostatických kameňov starých viac ako 10000 rokov mimoriadnym nálezom. Nájdenie takéhoto ochorenia v spojení s kostrou z archeologického náleziska poskytne nový náhľad na zdravie a životné podmienky v minulosti.

Hoci je ťažké rekonštruovať, ako ľudia v minulosti prežívali alebo vnímali bolesť, je pravdepodobné, že tento prehistorický človek strávil svoje posledné dni v neznesiteľnej bolesti.

Prostatické kamene sú zvyčajne veľmi malé, asymptomatické a pomerne časté u dospelých jedincov. Ale veľkosť týchto nájdených kameňov poukazuje na to, že tvorili mechanickú prekážku do močových ciest. A to už naozaj znepríjemní život.

V moderných klinických prípadoch sú časté bolesti spodnej časti chrbta alebo bolesti nôh, a taktiež ťažkosti a bolesť pri močení. Vzhľadom k svojej veľkosti spôsobovali kamene svojmu nositeľovi jednoznačne problémy, ktoré boli naozaj veľmi nepríjemné a bolestivé. Podľa výskumníkov mohli lokalizované príznaky viesť k viacerým systémovým, ako je napríklad panvová dilatácia, zápal močového mechúra, zjazvenie či zlyhanie obličiek, čo by mohlo viesť k smrti postihnutého jedinca.

Tento objav dokazuje, že toto ochorenie nie je len chorobou modernej doby. Ovplyvňovalo už pravekých ľudí, ktorých životný štýl a strava boli výrazne odlišné od tej dnešnej.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57719-oldest-prostate-stones-found-sudan-cemetery.html

Obrázok: archaeology.wiki/wp-content/uploads/2017/02/oldest-prostate-stones-found-in-Sudan-2-615×307.gif

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.