Dráma Odvážne srdce Ireny Sendler

     Poľsko, prvá krajina, v ktorej sa začalo bojovať počas druhej svetovej vojny, no taktiež krajina, kde žila jedna z najpočetnejších židovských komunít v Európe, nemá núdzu o hrdinské príbehy. Jedným z takých je aj príbeh Ireny Sendlerovej. Ten sa dočkal aj sfilmovania. V roku 2009 vznikol v americko – poľskej koprodukcii film s názvom The Courageous Heart of Irena Sendler. Režíroval ho John Kent Harrison. V slovenskej distribúcii dostal názov Odvážne srdce Ireny Sendler.

     Irena Sendlerová sa narodila v roku 1910 vo Varšave ako Irena Krzyżanowska. Po štúdiách na Varšavskej univerzite sa zamestnala na sociálnom odbore varšavského magistrátu. Svoju funkciu využívala na pomoc ľuďom počas druhej svetovej vojny. Jej najslávnejším činom bolo pašovanie detí z varšavského židovského geta. Tie potom boli umiestnené do poľských rodín. Aj keď ju vypátralo gestapo, nič neprezradila, a nakoniec sa jej podarilo utiecť. Zomrela v roku 2008 vo svojom rodisku. (zdroj wikipedia.org)

     Hneď na úvod musím povedať, že tvorcovia odviedli fantastickú prácu. Podarilo sa im zachytiť dobovú atmosféru a jednotlivé dramatické scény sa vydarili aj napriek ich náročnosti (dramatické chvíle pri odvádzaní detí z geta, útek chlapca z vlaku do Trebliky…). Mnoho z nich je pochopiteľne dosť smutných, citlivejší diváci môžu mať trochu problém. Treba pochváliť aj výber hercov – tí perfektne zvládajú svoje roly, hlavne v dramatických situáciách. Film ako taký má označenie iba TV film, no v kinách by sa určite nestratil. Výhrada by bola asi iba jediná. Aj keď sa to odohráva vo Varšavskom gete, vôbec tu nie je zmienka o povstaní v ňom

     Ale aj tak ide o nesmierne kvalitný film. Určite si ho pozrite.


______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/hSyFyPXzcIk/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.