Dva 4 500-ročné domy boli objavené v blízkosti pyramíd v Gíze

Autorské práva z roku 2016 patria výskumným pracovníkom v starovekom Egypte.

Archeológovia objavili v Egypte dva starobylé domy v blízkosti pyramíd v Gíze. V nich mohli byť ubytovaní úradníci zodpovední za dohľad nad výrobou potravín pre polovojenské jednotky, a to pred viac ako 4500 rokmi.

Rezidencie sa nachádzali v starom prístave v Gíze, ktorý prekvital v čase, keď sa v Gíze postavila Menkaureho pyramída. Menkaure bol faraón, ktorý vládol od roku 2490 pred naším letopočtom do roku 2472 pred naším letopočtom.

Archeológovia uviedli, že jeden z domov mohol byť obývaný úradníkom, zodpovedným za dozeranie na držanie a zabíjanie zvierat na jedenie, zatiaľ čo v inom dome mohol žiť kňaz, ktorý bol súčasťou inštitúcie nazývanej „wadaat“.  

Mark Lehner, riaditeľ Ancient Egypt Research Associate uviedol, že pečate, nájdené v blízkosti susedného kňazského sídla spomínajú wadaat, starobylú egyptskú inštitúciu, ktorej kňazi mohli byť vysokopostavenými úradníkmi vo vláde. Mark Lehner viedol taktiež vykopávky v oboch domoch. Táto rezidencia bola pripojená k štruktúre, ktorá sa mohla používať ako sladovňa, čo naznačuje, že jej obyvateľ v tom čase dohliadal na varenie a pečenie.

Obidve rezidencie sa nachádzajú v blízkosti série štruktúr nazvaných galérie, ktoré mohli v Gíze ubytovávať polovojenskú silu. Tieto galérie boli schopné zabezpečiť viac ako 1000 ľudí. Akékoľvek jedlo vyrobené v blízkosti obidvoch rezidencií bolo pravdepodobne určené predovšetkým pre ľudí žijúcich v galériách, hoci niektoré potraviny mohli dostávať aj ľudia, pracujúci na Menkaureho pyramíde.  

Objem potravín na nakŕmenie iba pre ľudí žijúcich v galériách musel byť obrovský. Claire Mallesonová, archeobotanistka a výskumníčka z Ancient Egypt Research Associates v článku publikovanom v knihe „Exploring the Materiality of Food Stuffs“ (Routledge, 2017) vypočítala, že množstvo požadovanej pšenice mohlo dosahovať až 877,54 kilogramu na deň.

Pravdepodobne z nej piekli hlavne chlieb. Avšak tí, ktorí žili v galériách a pracovali na Menkaureho pyramíde, spotrebovali taktiež kvantum mäsa.  

Staroveký prístav

Obe rezidencie sa nachádzajú tam, kde Lehner verí, že bol „národný prístav tej doby“ s tovarom a materiálmi prichádzajúcimi z celého Egypta a východného Stredomoria. Archeológovia už predtým v tejto oblasti objavili iné rezidencie, vrátane21 izbového domu, ktorý používali pisári, pracujúci v prístave.

Prístav pravdepodobne fungoval už počas stavby Veľkej Cheopsovej pyramídy v Gíze. Cheops vládol v období okolo rokov 2551-2528 pred nl). V denníku, ktorý napísal inšpektor Merer, žijúci v 27. roku vlády Cheopsa, sa nachádzajú práve odkazy na takýto prístav. Tento denník sa práve dešifruje a prekladá.

Vykopávky sa v tejto oblasti obnovia v roku 2019.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroje:

livescience.com/62976-ancient-homes-giza-pyramids.html

livescience.com/62966-residences-giza-discovery-photos.html

Obrázok: brewminate.com/wp-content/uploads/2017/03/Sourdough14.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.