Dve apoštolské kniežatá

1Keďže 29. jún patrí už tradične menám Peter a Pavol, skúsme sa pozrieť na dve osobnosti cirkevných dejín, ktoré boli ich nositeľmi. Napriek tomu, že si tieto mená uctievame v jednom dni,  išlo o apoštolov s veľmi rozdielnymi charaktermi a apoštolským zameraním. Peter tvorí základ viery, jednoty a pôvodnej tradície. Pavol je, naopak, plný smelosti uskutočňovať obnovy a takisto aj neúnavný bojovník za kresťanský univerzalizmus.
Ich rozdielne cesty sa prelínajú celými dejinami cirkvi. Kontrastuje tam hlavne Petrova vernosť k všetkému pôvodnému s Pavlovou priebojnosťou a inováciou, alebo Petrova jednota s Pavlovou univerzálnosťou.2

Pred pôsobením apoštola Pavla vládol medzi národmi odpor k prijímaniu pohanov do Cirkvi. Až Pavol otvoril dokorán  brány každému národu a kultúre, ktoré chceli do cirkvi vstúpiť. Presne toto je dôvod, prečo sa apoštol Pavol nazýva apoštol národov.
Pavol pochádzal z maloázijského mesta nazývaného Tarzu. Avšak, meno „Pavol“ nebolo apoštolovým prvým menom. Narodil sa ako Šavol, no toto meno prestal používať. Po dlhom učení u najvycibrenejších učencov, viacerých skúškach a sklamaniach odišiel do púšte, kde tri roky trávil prípravou na náročné apoštolské úlohy. No aj po návrate narazilo jeho učenie na viacero prekážok, a tak sa vydal do Jeruzalemu za apoštolom Petrom, u ktorého strávil ako hosť dva týždne. Po ďalších ťažkostiach zamieril naspäť do svojho rodného mesta. Po štyroch rokoch ho čakali tri misijné cesty, najväčšie sklamanie ho ale stretlo v Aténach, kde ho počas prejavu prerušili s výkrikom „Vypočujeme si ťa inokedy!“ .

3Sv. Peter sa takisto nenarodil s týmto menom. Jeho pravé a prvé meno bolo Šimon a bol to brat apoštola Andreja. Narodil sa v galilejskom mestečku Betsaida a pracoval ako rybár. Kresťanstvo sa ho dotklo hlavne po náhlom uzdravení matky jeho manželky, ktoré sa malo uskutočniť práve vďaka pôsobeniu Ježiša. Peter sa stal Ježišovým verným učeníkom, keď ho obdaril plnou loďkou rýb, ktorú nedokázal dotiahnuť ani na breh. Evanjelisti poznamenávajú, že práve Ježiš udelil Petrovi jeho nové meno. V evanjeliách sa nachádza mnoho novozákonných textov, ktoré dokazujú významnosť a prvenstvo apoštola Petra. V Skutkoch apoštolov je Peter zobrazený ako veľmi dôležitý a silný apoštol. Keď je uväznený a má byť popravený, Cirkev bdie a modlí sa za neho. Po zázračnom oslobodení Peter odchádza z Jeruzalemu.

Nositeľom týchto mien prajeme všetko dobré a veríme, že tradíciu reprezentujú v tom najlepšom slova zmysle. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: catholica.cz, katolici.szm.com

Obrázky: katolici.szm.com, grkat.nfo.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.