Dynastia Rothschildovcov – najbohatšia rodina na svete

S rodinou Rothschildovcov sa spájajú najrôznejšie konšpiračné teórie a už po dve storočia sa špekuluje o zdrojoch ich obrovského bohatstva, ako aj ich vplyve na významné udalosti dejín, bankový systém a priemysel. Dnes sa preto pozrieme na úlohu tejto dynastie v dejinách a tiež jej kontakty a moc, ktorá je jej pripisovaná.

Vybrané známosti a klienti

V rokoch 1850-1914 bola dynastia Rothschildovcov fakticky najväčšou bankou sveta a je považovaná za vlastníka najväčšieho súkromného majetku v 19. storočí aj v modernej histórii, teda v podstate za najbohatšiu rodinu na svete. Meno Rothschild nesú nielen početné druhy rastlín a živočíchov, ale aj viaceré miesta v Izraeli, mnohé luxusné ubytovacie zariadenia, ba dokonca aj malý ostrov v blízkosti Antarktídy.

Členom tejto dynastie náležali šľachtické tituly aj pozície v britskej Snemovni lordov. Boli patrónmi spisovateľa Honoré de Balzaca, skladateľov Frederyka Chopina a Gioacchina Rossiniho, ako aj ďalších umelcov. Môžeme ich tak označiť za Mediciovcov 19. storočia.

Rothschildovci zároveň udržiavali kontakt s politikmi, ktorí tvorili vnútornú a zahraničnú politiku, pričom boli zodpovední za otázky obchodu. Úzke vzťahy mal s nimi napríklad francúzsky prezident Georges Pompidou alebo britský premiér Benjamin Disraeli. Rodina podporovala aj britskú monarchiu v osobe kráľa Juraja IV. a jej členovia boli bankármi či finančnými poradcami kráľovnej Viktórie a jej príbuzných.

Svojim vybraným klientom spomedzi šľachticov a kráľovských rodín poskytovali Rothschildovci personalizované finančné služby, napríklad vo forme pôžičiek alebo diskrétnych poštových zásielok. Angažovali sa aj v priemysle a podporovali rozvoj železničnej dopravy alebo ťažbu drahých kovov.

Napoleonské vojny a rozvoj trhu dlhopisov

Počas napoleonských vojen podporovali finančne Rothschildovci viacero strán súčasne a peniaze poskytovali tak Británii, Rusku a Prusku, ako aj Rakúsku a Francúzsku. Tým, že k Nathanovi Mayer Rothschildovi (1777-1836) sa dostala správa o Napoleonovej porážke pri Waterloo skôr ako k britskej vláde, bol schopný rýchlym konaním zarobiť veľký majetok na britskej burze.

Po ukončení napoleonských vojen sa väčšina Európy nachádzala v zlej finančnej situácii, ktorú dokázala zachrániť len investícia zahraničného kapitálu. Ten bol potrebný aj pre potlačenie nových revolučných hnutí, ktoré sa v tom čase rojili ako huby po daždi. Na druhej strane však zároveň Rothschildovci podporili liberálne hnutia vytvárajúce nezávislú monarchiu v Grécku a predpokladá sa, že ovplyvnili aj výber jeho prvého kráľa.

Práve Rothschildovcom sa pripisuje zavedenie zahraničných pôžičiek do Londýna, Frankfurtu, Viedne, Paríža a Amsterdamu, čo viedlo k vytvoreniu rozsiahleho medzinárodného trhu dlhopisov a štandardných emisií dlhopisov. Tento fakt považujú odborníci za jeden z hlavných príspevkov rodiny do svetového ekonomického systému.

Židovská otázka a konšpiračné teórie

Vzhľadom k tomu, že Rothschildovci na viacerých konfliktoch 19. storočia zbohatli, občas sa tvrdí, že aj 1. svetová vojna vypukla s ich podporou a že dynastia získavala peniaze na úkor priateľov aj nepriateľov. Niektorí židia dúfali, že Rothschildovci im pomôžu získať ich občianske a politické práva v Palestíne, rodina však namiesto toho podporovala reguláciu migrácie do Palestíny a zvolenie alternatívneho teritória pre presídlenie Židov. Až neskôr podporili Rothschildovci prílev židovských migrantov do Británie a Francúzska.

Antisemitisti zvyknú rodinu označovať za židovských kapitalistov podporujúcich prostredníctvom pôžičiek vojny a revolúcie. Rozličné konšpiračné teórie tvrdia, že dynastia má blízko k slobodomurárskemu hnutiu, bola zaplatená do atentátu na Lincolna, ktorého politika ohrozovala jej biznis, a vraj mala prsty aj vo vzostupe Adolfa Hitlera k moci, ako protipólu Sovietskeho zväzu.

Hovorí sa tiež, že Rothschildovci tajne spolupracujú s katolíckou cirkvou alebo CIA a všeobecne sú považovaní za skrytú silu, ktorá stojí za inými bankami a finančnými spoločnosťami, akými sú Rockefeller, JP Morgan, Lehman Brothers, Bank of England a iné. Rothschildovcom je pripisované vypuknutie Ruskej revolúcie aj vznik Izraelu, slúžiaceho na kontrolu ropných polí na Strednom Východe. V súčasnosti sa vraj rodina snaží získať monopol v oblasti energetiky, a preto sa zaujíma o privatizáciu elektriny a plynu.

Dosah Rotschildovcov na svetovú ekonomiku

Postupom času začali Rotschildovci čoraz intenzívnejšie podporovať medzinárodnú menovú spoluprácu s výraznou pozíciou centrálnych bánk a začali sa považovať za čiastočne zodpovedných za stabilitu bankového systému ako celku. Fakticky sa správali ako centrálne banky, s ktorými v európskych krajinách udržiavali úzke vzťahy. Stali sa lídrami verejných financií v Európe a vytvorili systém umožňujúci majetnej aristokracii investovať do zahraničných dlhov.

Dynastia si súčasne uvedomila rastúcu popularitu tlače a fakt, že finančné stránky v novinách mohla využívať pre vlastné účely. Nadviazala preto vzťah s najvplyvnejšími britskými novinami, The Times. Rothschildovci si taktiež udržiavali rozsiahlu komunikačnú sieť na finančných trhoch, ktorá im dávala výhodu nad ich rivalmi a umožňovala im dostať sa rýchlo k novým informáciám a následne ich manipulovať vo vzťahu k ostatným investorom.

Hoci sa koncom 19. storočia predpokladalo, že Rothschildovci ovládajú viac než polovicu financií v rámci sveta, podarilo sa im zachovať relatívnu neviditeľnosť. A napriek tomu, že v súčasnosti sú ešte menej prítomní na scéne než v minulosti, nepredpokladá sa, že by to ich dominanciu v otázkach európskych a svetových financií nejako zmenilo.

Viaceré bývalé rodinné sídla slúžia dnes ako domov európskych regionálnych organizácií alebo veľvyslanectiev. Rothschildovci vlastnia noviny The Economist aj The Telegraph, podporili zavedenie eura aj výstavbu tunelu v kanáli La Manche a vo Francúzsku sa ich vplyv prejavuje predovšetkým prostredníctvom železničnej spoločnosti Di Nord. Zachovali si tiež pozíciu v baníckom a chemickom priemysle, ropnej ťažbe a ďalších oblastiach.

Súčasní členovia rodiny sa podieľajú napríklad na výstavbe luxusných komplexov v Izraeli, financovaní bánk a automobilových tovární v Brazílii či vytváraní impozantných turistických rezortov v Alpách a francúzskom Karibiku. Rothschildovci tak zostávajú aj v globálnom svete medzinárodnou entitou a striktne rodinnou spoločnosťou, ktorej obchodné činnosti a rozhodnutia majú následky pre celý svet.

______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film The Dynasty of Rothschild | The Only Trillionaires in the World

Obrázok: bestauctionsoftware.com/rothschild/wp-content/themes/rothschild/images/history-img3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.