E. A. Poe: Archa bláznov

Edgar Allan Poe patrí medzi najväčších velikánov svetovej literatúry, a tak nemôže nikoho prekvapiť, že jeho diela sú obľúbené aj medzi filmármi. Jedným z diel, ktoré sa dočkali prevedenia na strieborné plátno, je aj Stonehearst Asylum (E. A. Poe: Podivný experiment) či E. A. Poe: Archa bláznov z roku 2014.

Podivný ústav

Čerstvo vyštudovaný lekár Edward odchádza na lekársku prax do ústavu pre mentálne postihnutých ľudí, do Stonehearst Asylum, kde sa stretáva s dosť netypickým prístupom vedúceho doktora Lamba. Ten sa snaží pristupovať ku každému pacientovi osobitne a nájsť preňho tú najlepšiu liečbu. Edward je zároveň ohromený krásnou Elizou, ktorá však trpí strachom z dotykov. Ako sa s ňou začne bližšie spoznávať, začne mu byť jasné, že určite nie je blázon, a že na tomto ústave niečo nesedí. Skutočne, ukáže sa, že doktor Lamb a celý personál nie sú tými ľuďmi, za ktorých sa vydávajú. Edward totižto objavil v pivnici skutočný lekársky personál. Ľudia hore vydávajúci sa za doktorov sú teda v skutočnosti pacienti, ktorí prebrali kontrolu nad týmto ústavom. Edward pochopí, že mu ide o život, avšak je rozhodnutý neodísť bez Elizy. Boj o holý život tak môže začať.

História medicíny

Dej filmu sa odohráva na prelome 19. a 20. storočia. Trúfam si povedať, že je veľmi pravdivým obrazom svojej doby, hlavne medicíny. Či sa už jedná o liečebné metódy- oblievanie ľadovou vodou, vyvolanie nevoľnosti, dokonca dôjde aj na elektrošoky (umožnené vďaka skvelému Edisonovmu vynálezu). Ťažko povedať, či boli práve tieto procedúry dôvodom vzbury pacientov. Rovnako je hodnoverne zobrazené vnímanie psychicky chorých ľudí spoločnosťou, keď je aj samotný ústav Stonehearst úplne mimo obývaných oblastí. Čo sa týka kostýmov a výpravy, tak tu tiež nemožno tvorcom nič vyčítať. A práve túto historickú autenticitu považujem spolu so skvelou atmosférou a hereckými výkonmi za najväčšie pozitíva filmu. Ben KIngsley ako doktor Lamb je vynikajúci, Michael Caine je herecká legenda, Kate Beckinsale ako krásna a zraniteľná Eliza spolu s Jimom Sturgessom sú rovnako skvelí.

Koniec koncov sa jedná o skvelý atmosférický triller, ktorý udrží v napätí až do samého konca, a to so skvelými výkonmi a veľkou výpovednou hodnotou.   

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61X-MBMCJpL.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.