Einsteinov list varuje pred nemeckým antisemitizmom 10 rokov pred nástupom nacistov k moci

V liste, ktorý bol napísaný v roku 1922, Albert Einstein vyjadril svoje obavy z nárastu nacionalizmu, antisemitizmu a násilia vo svojej domovskej krajine, v Nemecku.

Ručne písaný list od Alberta Einsteina, adresovaný jeho sestre Maji, sa na aukcii v Jeruzaleme predal za 39 360 amerických dolárov. List, napísaný v roku 1922 z tajného miesta v severnom Nemecku, odhaľuje presvedčivé obavy fyzika smerujúce k nástupu nacionalizmu a násilia v jeho rodnej krajine, a to desaťročie pred nástupom nacistickej strany k moci.

Einstein napísal list z tajného miesta, keďže sa ukrýval po zavraždení svojho priateľa Waltera Rathenaua, nemeckého ministra zahraničných vecí a zároveň Žida, a to pravicovými extrémistami. Polícia ho varovala, že práve on môže byť ďalšou obeťou, a tak prominentný fyzik odišiel z Berlína a utiekol do nezverejnenej lokality v severnom Nemecku. List nemá uvedenú žiadnu spätnú adresu, no vedci sa domnievajú, že bol napísaný počas Einsteinovho pobytu v prístavnom meste Kiel. Po tomto pobyte ho čakala prednášková cesta po Ázii. Túto teóriu zastáva aukčný dom Kedem z Jeruzalema, ktorý tento list predal.

Einstein v liste píše, že nikto nevie, kde je, no on verí, že niekomu chýba. Píše, že sa má celkom dobre aj napriek všetkým antisemitom medzi jeho nemeckými kolegami. Je presvedčený, že sa v jeho krajine schyľuje k ekonomicky a politicky tmavým časom, a preto je rád, že sa od toho môže na polroka dištancovať.

Podľa vedúceho projektu Einsteinovej pozostalostnej korešpondencie, Ze’eva Rosenkranza z Kalifornského technologického inštitútu, Einstein týmto listom varuje pred nástupom antisemitizmu v Nemecku, pričom bol poznačený hlavne smrťou priateľa.

Rosenkranz vyhlásil, že Einsteinova počiatočná reakcia bola panika a túžba opustiť Nemecko, a to nadobro. Po týždni však zmenil názor.  

Pri príprave prednášok do zahraničia v tom istom roku (a písaní dosť rasistických cestovných denníkov týkajúcich sa prevažne Číny, Japonska, Srí Lanky a Indie) bol Einstein oboznámený s tým, že získal Nobelovu cenu za fyziku za štúdium fotoelektrického efektu. Nakoniec sa do Nemecka vrátil a ostal, kým nacisti v roku 1933 nezískali moc a neprijali antisemitské zákony, ktoré odstránili Židov z verejných miest vrátane učiteľských pozícií.

Einstein práve prednášal v zahraničí, keď sa Hitler stal ríšskym kancelárom. Fyzik sa zriekol svojho nemeckého občianstva a nakoniec emigroval do Ameriky, kde žil až do konca svojich dní.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64096-einstein-letter-warns-anti-semitism.html

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/

Albert_Einstein_Head.jpg/800px-Albert_Einstein_Head.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.