Emanuel Swedenborg – vedec, mystik a teológ

emanuel vedec1Dnes oslavujú meniny všetci Emanuelovia, a preto sa Magistra História rozhodla pripomenúť svojím čitateľom vedca a filozofa Emanuela Swedenborga.

Tento vedec je známy aj ako mystik a teológ. Narodil sa vo Švédsku v roku 1688 a dožil sa 84 rokov. Ako 56-ročný sa začal venovať hlavne duchovnej oblasti a vyhlásil sa za jasnovidca. Vydal približne tridsať teologických spisov, kde sa nachádza množstvo jedinečných myšlienok týkajúcich sa hlavne Boha a človeka. V spisoch spája náboženstvo a mystické skúsenosti spolu s racionalitou a rozumom. Nesnažil sa o založenie novej cirkevnej organizácie, len chcel, aby sa kresťanstvo vrátilo k svojmu pravému stredu (Boh je Ježiš Kristus a nebo nedosiahneme len vierou, ale dobrým životom).

Emanuel Swedenborg bol veľmi vzdelaný a múdry muž. V Anglicku študoval mnoho odvetví (techniku, geológiu, botaniku, zoológiu a mechanické vedy).

knihaPo piatich rokoch sa vrátil do svojej rodnej krajiny, Švédska, kde s zamestnal ako asistent švédskeho vynálezcu. Swedenborgov intelekt si všimol aj kráľ Charles XII. a dal si ho zavolať, aby mu ponúkol pozíciu vo Švédskej baníckej rade. Emanuel ju prijal, nakoľko mu to maximálne vyhovovalo, a to nielen pre jeho blízky vzťah rodiny k baníctvu, ale taktiež k možnostiam jeho vlastného vedeckého výskumu. Vďaka nemu vydal množstvo známych vedeckých kníh a publikácií.
Neskôr sa začal Swedenborg prikláňať k teologickejším myšlienkam a jeho prvá teologická práca vyšla v roku 1749. „Pravé kresťanstvo“ bola posledná kniha, ktorú Swedenborg vydal, no bola vytlačená až po jeho smrti. Medzi jeho najznámejšie diela patrí kniha „Nebo a Peklo“, v ktorej detailne popisuje život po živote.
Emanuel Swedenborg prekonal mŕtvicu, po ktorej to s ním šlo už iba dole vodou. Zomrel 29. marca 1772 (pred výtlačkom svojej poslednej knihy).

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: swedenborg.com, swedenborg.cz, sacred-texts.com

Obrázky: thefamouspeople.com (upravené), kairosonyx.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.