Emilie Sagée – Skupinová halucinácia alebo parafyzický jav?

Astrálne telo (nemecky Dopellgänger) pokladajú zasvätení za dušu. Jedná sa o siluetu hmotného človeka, ktorá vzniká vďaka rôznym substanciám a esenciám v ľudskom tele. Či je táto teória založená na pravde alebo sa jedná iba o pseudovedecký výskum teraz nechajme bokom. Sám si netrúfam odhadnúť, čo tkvie vo veci. Prečo to teda spomínam? Aby ste si vytvorili úvodnú predstavu o Emilie Sagée.

sagee

Horor v Lotyšsku

Roku 1845 prišla na jednu lotyšskú internátnu školu (asi 60 kilometrov od Rigy) nová učiteľka, 32-ročná Emilie Sagée, vyučovať francúzštinu. Na riaditeľa školy zapôsobila inteligenciou a milým vystupovaním, taktiež vraj dobre rozumela žiačkam. Udalosti, ktoré sa udiali potom však študentkám určite na pohode nepridali. Údajne svoju učiteľku videli v jednej časti budovy, za malý okamih ju už ale videli inde, bez možnosti premiestniť sa tak rýchlo. Vedenie školy týmto udalostiam najprv nevenovalo pozornosť, veď prečo by aj. Všetko však nabralo nový spád. Počas vyučovania Emilie písala na tabuľu, keď sa vedľa nej zjavila jej verná silueta a napodobňovala jej pohyby. Avšak bez toho, aby v ruke držala kriedu. Postupom času dvojníčka prestala kopírovať správanie Emilie a vytvorila si ,,vlastnú osobnosť“. Logickým vyústením všetkého bol odchod viacerých študentiek, až 30 zo 42. Nakoniec dostala francúzštinárka výpoveď. 

Kde je pravda?    

Duša, najnákladnejšia otázka ľudského bytia, na ktorú stále nepoznáme odpoveď. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Skeptici a racionalisti tvrdia, že mohlo ísť o skupinovú halucináciu, ktorá nebýva výnimočným prípadom u izolovanejších ľudí v rovnakom prostredí, akým internát podľa všetkého bol. A koniec koncov ľudská povaha je už raz taká, počujeme niečo od niekoho, tak sme schopní uveriť tomu a vsugerovať si to. Nemožno vylúčiť ani možnosť klamstiev, aj keď pri počte svedectiev pravdepodobnosť správnosti tejto možnosti klesá. Práve naopak. K vážnosti pridáva aj fakt, že jedným zo svedkov bola grófka Júlia von Güldenstubbe, čo minimálne v tej dobe určite zvyšovalo dôveryhodnosť. Samotná Emilie vystriedala viacero pôsobísk (až 19), k čomu bola donútená ,,svojím darom“. Celý prípad napokon dospel k vyšetrovaniu zo strany  3 autorov – americký spisovateľ a politik Robert Dale Owen, francúzsky astronóm Camille Flammarion a ruský parapsychológ Alexander Akasov.

Nejasný pôvod….

Flammarion sa pokúsil vypátrať korene Emilie, ktorá sa mala narodiť roku 1813 v Dijone. Žiadne stopy však nenašiel, namiesto toho zistil, že v tom období sa v Dijone narodila nemanželská dcéra Oktávia Sagetová. Podľa všetkého išlo o tú istú osobu, ktorá si zmenila meno na Emilie Sagée, aby zakryla svoj nemanželský pôvod. Ale aby bol náš príbeh zaujímavý, nie je to posledná záhada.

emilie

 …a ešte nejasnejší koniec

Moderné výskumy nenašli stopu po spomínanom internáte, ba ani žiadne dokumenty, ktoré by spomínanú udalosť zaznamenali. Ostáva nám teda orientovať sa iba podľa akýchsi svedectiev. Samotná Júlia bola v kontakte so svojou učiteľkou do roku 1950, keď sa po nej zľahla zem. Emilie svoju dvojníčku nikdy nevidela, o všetkom sa dozvedela od ostatných.

Je málo pravdepodobné, že sa niekedy podarí tento prípad vyriešiť, k čomu vedie veľký časový odstup, nedostatok dôkazov, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili argumenty ,,druhej strany“, no koniec koncov je tu dodnes presvedčivo nevysvetlený jav astrálneho tela. Osobne sa skôr k tomu všetkému staviam skepticky, ale samozrejme, nemám nárok na pravdu, a predsa len, jeden nikdy nevie…

Autor: Ľuboš Jendryščík

Zdroj: Larousse: Nevyriešené záhady sveta, Mladé Leta, ISBN 80-06-01211-3

Obrázky: listverse.com, sonia-remacle-7.skyrock.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.