Empír v móde

empireRevolúcia vo Francúzsku zasiahla spoločnosť vo všetkých smeroch. Okázalý spôsob života bývalého panovníka Ľudovíta XVI. a jeho manželky bol definitívne zavrhnutý. Snaha o jednoduchosť a skromnosť priniesla svoje ovocie aj v podobe módy, ktorá začala čerpať inšpiráciu z obdobia Antiky. Tak sa dostal na scénu Empír, ktorý dosiahol svoj vrchol predovšetkým v období vlády Napoleona.

Výber látky a farby

Pri výbere látky sa preferovali predovšetkým ľahké materiály ako plátno, mušelín, bavlna, batist, ale i hodváb. Značne obľúbený bol práve mušelín, ktorý sa do Európy dovážal z Indie. Import bol samozrejme cenovo nákladný, preto sa začal postupne vyrábať priamo vo Veľkej Británii.

Za módne boli považované najmä pastelové farby ako krémovo biela, ružová, svetlo modrá a svetlo zelená. Tieto farby si volili mladé nevydaté slečny. Najobľúbenejšou farbou bola napokon samotná biela, pretože symbolizovala nevinnosť. No zároveň si ju ženy volili aj kvôli svojmu spoločenskému statusu. Výber bielych šiat totižto znamenal, že žena nepracovala. Jej šaty si zachovali čistotu. Vydaté ženy si následne volili aj výraznejšie farby ako napríklad fialovú, červenú a tmavomodrú.

Tvar šiat v období Empíru mal predĺženú líniu pásu a dlhú splývavú sukňu. Ženy z vyšších kruhov nosili denne viacero typov šiat. Bolo to neformálne domáce oblečenie ako ranný kostým, formálne oblečenie na večeru a operu, no tiež šaty, ktoré mali viacero ozdôb a slúžili na bály. Samozrejme následne existovali aj ďalšie šaty, ktoré slúžili na jazdu na koni, vychádzku kočom. Dámy vlastnili aj svoj kúpací a spací úbor.

Výroba samotných šiat bola pomerne náročná. Na zhotovenie bolo potrebných 5 až 7 metrov látky. Súčasťou šiat boli aj výšivky, preto sa každá mladá slečna učila vyšívať. Pri bielych a pastelových šatách sa väčšinou volili výšivky s motívmi flóry. Ďalšie zdobenie šiat predstavovala čipka, a to predovšetkým bruselská, ktorú si mohli dovoliť iba tie najbohatšie dámy.

Empír okrem jednoduchosti prinášal aj nevýhodu. Ľahké materiály neposkytovali ochranu voči chladu. Množstvo žien preto zomrelo na tuberkulózu. Keďže spúšťačom bol práve ľahký šatový materiál, choroba bola medzi ľuďmi označovaná ako „mušelínová“

Módnym doplnkom, ktorý mal zabezpečiť ochranu voči chladu sa stal tzv. Spencer. Táto krátka bundička bola pomenovaná podľa lorda Spencera, ktorý často vysedával pri kozube, a preto mu prihoreli rukávy. Dámy nosili túto bundičku, aby ich zahriala predovšetkým na hrudi. Takáto bundička mohla mať aj dlhé rukávy a vyrábala sa z teplých materiálov ako vlna. Na zahriatie rovnako slúžil aj kašmírový šál. Veľkú obľubu v týchto šáloch mala manželka Napoleona, cisárovná Jozefína, ktorá ich mala viac ako 300. Na ochranu voči chladu slúžil aj redingot. Bol to kabátik, ktorý sa svojím strihom prispôsobil strihu empírových šiat a väčšinou sa vyrábal z vlny.

Čo sa týkalo svadobných šiat, nemuseli byť práve biele. Dámy si volili najmä pastelové farby, avšak mnohé si vybrali aj hnedé. Chudobnejšie si na svadbu vzali tie, ktoré považovali za najlepšie zo svojho šatníka. Tie bohatšie mali šaty, ktoré boli určené iba pre príležitosť svadby a nechali si ich priviezť z Paríža alebo z Londýna.

______________

AutorkaVeronika Dziaková

Zdrojepochs-of-fashion.com/kost%C3%BCmgeschichte/mode-im-fr%C3%BChen-19-jahrhundert/

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/de/e/e5/Madame_Seriziat.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.