Skutoční hrdinovia 2. svetovej vojny

hrdinovia

Prinášame 2. časť článku venovanému osobám, ktoré sú považované za hrdinov 2. svetovej vojny. Ide o akýsi mix diplomatov, vojakov a dokonca nepriateľov, ktorí si vybrali „tú správnu cestu“ počas ťažkých časov a načúvali hlasu svojho svedomia.

 „Nie vždy je ľahké byť hrdinom, ale vždy môžeme zostať človekom.

Johann Wolfgang Goethe

GIOVANNI PALATUCCI

Palatucci bol taliansky policajný úradník v meste Fiume. Zachránil tisíce Židov pred deportáciou do nacistických vyhladzovacích táborov tým, že zničil mestské dokumenty, ktoré prezrádzali ich lokalizáciu a názvy. V roku 1943, po kapitulácii Talianska, nacisti obsadili mesto Fiume. Palatucci zostal na čele policajnej správy, kde pokračoval v tajnej pomoci Židom a udržiaval kontakt s odbojom, až kým jeho činnosť neobjavilo gestapo. Priateľ švajčiarskeho konzula mu ponúkol bezpečný azyl vo Švajčiarsku, no on namiesto využitia tejto životnej šance poslal namiesto seba svoju židovskú snúbenicu. Palatucci bol zatknutý 13. septembra 1944 a následne odsúdený na smrť Nemcami, ktorí ho poslali do väzenského tábora Dachau. Tu zomrel 10. februára 1945.

DOUGLAS MACARTHUR

Vo filipínskych dejinách známy pre svoj výrok „Ja sa vrátim!“. Generál Douglas MacArthur hral veľkú rolu v boji a porážkach japonských vojsk z filipínskych pobreží. Spolu so svojím otcom, generálom Arthurom MacArthurom, získal Medailu cti, prvýkrát bola táto pocta zložená súčasne otcovi i synovi. Douglas bol taktiež jedným z piatich mužov, ktorí získali ocenenie od generála americkej armády a jediným, ktorý sa stal poľným maršálom vo filipínskej armáde.

JACK CHURCHILL

V histórii druhej svetovej vojny známy ako „Bojovník Jack Churchill“ alebo „Šialený Jack„. Tento britský tankista vynikal svojou excentrickosťou vo vojne. V týchto ťažkých časoch bojoval vyzbrojený lukom, šípmi a škótskym mečom, bez akejkoľvek zbrane či munície. Jeho populárne motto bolo „ktorýkoľvek úradník, ktorý ide do akcie bez meča, je nevhodne ozbrojený“.

SIMO HӒYHӒ

Fínsky sniper bol známy počas Studenej vojny v Červenej armáde ako „Biela smrť“. Mal najvyšší počet potvrdených zabití v akejkoľvek hlavnej vojne (presne 505). Využíval upravenú zbraň Mosing-Nagant. Studenou vojnou sa v tomto prípade myslí sovietsko-fínska bitka na začiatku 2. svetovej vojny. Bol zasiahnutý do čeľuste sovietskym sniperom, no i napriek tomuto zraneniu prežil. 

HENRY SLAWIK

Poľský politik, ktorý zachránil okolo 30 000  poľských utečencov vrátane 5 000 maďarských Židov tým, že im vydal falošné poľské pasy katolíckeho označenia. Keď nacisti prišli na jeho podvody, bol zatknutý a nemilosrdne poslaný do koncentračného tábora Mauthausen, kde bol 26. augusta 1944 popravený.

ERNST WERNER TECHOW

Techow bol nemecký pravicový vrah, člen Anti-Semitickej nemeckej teroristickej skupiny, jeden z mužov, ktorí zabili nemeckého ministra zahraničných vecí Walthera Rathenaua. Za jeho vraždu bol uväznený. V táboroch však našiel nedostatky, ktoré boli skvelým začiatkom jeho plánov. Americký novinár George W. Herald napísal o ňom príbeh s názvom „Môj obľúbený vrah„, kde uviedol, že v roku 1940 sa stretol s kapitánom francúzskej cudzineckej légie menom Tessier a ten mu pomohol v roku 1941 zachrániť množstvo Židov v Marseilles. Prepašoval ich na lodiach k prístavom v južnom Francúzsku. Herald neskôr potvrdil, že Tessier bol v skutočnosti Techow, ktorý odsúdil antisemitizmus. Príbeh tohto novinára sa však neskôr javil ako neopodstatnený a ťažko uveriteľný A pokiaľ je známe, neexistuje žiadna oficiálna fotografia tohto hrdinu. 

WITOLD PILECKI

Úradník poľskej kavalérie Pilecki bol prvým vojakom, ktorý zhromaždil obsiahlu správu o pobyte v nacistickom smrtiacom koncentračnom tábore – Auschwitz. Tento report je známy ako Witoldova správa. Darilo sa mu to pod falošnou identitou jedného z Auschwitzkých väzňov. Založil inteligentnú sieť, ktorá umožnila vojenským silám zvonku dozvedieť sa, čo sa deje vnútri koncentračného tábora. Napriek jeho neskutočnej odvahe, alebo práve kvôli nej, bol v roku 1948 zavraždený.

DIMITAR PESHEV

Peshev mal významnú a dôležitú pozíciu v bulharskom kabinete ešte predtým než vypukla 2. svetová vojna. Napriek tomu, že sa bulharský kráľ Boris rozhodol pre spojenie s nemeckým diktátorom Adolfom Hitlerom a súhlasil s jeho antisemitskými vyhláseniami, dokázal sa vzbúriť proti nemu i väčšine kabinetu. Týmto zabránil deportácii 48 000 Židov v krajine. Ako výsledok bolo pozbavenie Pesheva funkcie.

MATT URBAN

Známy ako rekordman Guinnessovej knihy svetových rekordov z roku 1989, ale aj ako „ Americký najdekorovanejší vojak druhej svetovej vojny“. Matt Louis Urban bol významná postava operácií druhej svetovej vojny v stredomorskom a európskom bojisku. Stál na čele vojakov a zviedol heroický boj, aj keď bol zranený. Taktiež je nositeľom Medaile cti – jednej z mnoho ocenení, ktoré mu Amerika udelila za jeho hrdinstvo počas 2. svetovej vojny.

AUDIE MURPHY

Americký vojak Audie Leon Murphy je ďalší známym, patrične doceneným obyvateľom Spojených štátov a to kvôli svojim hrdinským činom počas vojny, keď slúžil na stredomorskom a európskom bojisku operácií. Mal iba 19 rokov, keď mu udelili Medailu cti za obranu proti nemeckým tankom v januári 1945. Klamal o svojom veku, aby sa mohol dostať na zoznam a stať sa súčasťou armády počas vojny.

IRENA SENDLER

Motivovaná nešťastnými osudmi ľudí vo Varšavskom ghette bola Irena Sendler schopná, vďaka svojej vytrvalosti, dostať sa do dejiska utrpenia tým, že si zohnala falošnú identifikačnú kartu zdravotnej sestry. S požehnaním svojich rodičov vynášala deti z táborov v krabiciach, tajných priehradkách áut a pod. Priviedla si do tábora dokonca psa, ktorého učila štekať na nemecké uniformy, aby zakryla plač malých dojčiat skrytých v aute. Keď už boli deti von z ghetta, umiestnila ich do poľských adoptívnych rodín. Zvládla prepašovať tisíce Židov, väčšinou detí, do bezpečia. Raz sa jej však šťastie vymklo z rúk a bola chytená nacistami, brutálne mučená a odsúdená na smrť. Nakoniec sa jej však za pomoci priateľov a podplatenej stráže podarilo utiecť. Nacisti ju registrovali ako popravenú a ona mohla pokračovať v záchranných akciách. Prežila vojnu, no bola prenasledovaná komunistickou vládou za spojenectvo s poľskou exilovou skupinou v Londýne.

Hrdinom, ktorí ovplyvnili dejiny a zachránili životy, večná sláva!

Tu kliknete pre 1. časť článku Skutoční hrdinovia 2. svetovej vojny

Autorka: Lucia Pangracová

Zdroj: warhistoryonline.com

Obrázky: uccronline.it, fineartamerica.com, commandoveterans.org, guns.connect.fi, korzenie.salon24.pl, list25.com, pamiec.pl, yadvashem.org, pac1944.org, academic.evergreen.edu, wyborcza.pl

 

 

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.