Európska hviezda Edvarda Beneša

Dnes si Magistra História pre svojich čitateľov zvolila ako filmový tip dokument o kontroverznom česko-slovenskom prezidentovi Edvardovi Benešovi. Film režiséra Petra Lokaja z roku 2004 má názov Evropská hvězda Edvarda Beneše.

Daný dokument sa snaží priblížiť portrét známeho prezidenta, a to čo najkomplexnejším spôsobom. Najväčší priestor majú dve najdôležitejšie etapy jeho života, diplomatické úspechy v 1. svetovej vojne pre mladý štát a éra po 2. svetovej vojne. V prezentovaní faktov sa snaží ísť do hĺbky, čo treba oceniť. Okrem dobových záberov nechýbajú ani výpovede pamätníkov.

Osobne mi prekáža priveľmi pozitívne hodnotenie Benešovej osoby, no aj to, že nejaké veci, čo by bolo dobre rozobrať podrobnejšie, spomína film len okrajovo. Mám na mysli prezidentove postoje ohľadom povojnovej situácie v republike (idea nahradiť liberálnu demokraciu tzv. ľudovou, resp. socializujúcou demokraciou), Československo-sovietskú zmluvu a podobne.

Celkovo však chválim snahu režiséra ponúknuť divákom kompletný portrét E. Beneša.

P.S.: Tento film získal na 39. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Academia Film Olomouc hlavnú cenu pre najlepší vzdelávací program.


_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: armada.vojenstvi.cz/predvalecna/studie/4a.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.