Felix Hoffmann – otec aspirínu a heroínu

V kratučkom období len dvoch týždňov syntetizoval nemecký chemik Felix Hoffmann (1868-1946) dve z najznámejších chemických látok – široko používanú kyselinu acetyl salicylovú (aspirín) a derivát morfia (heroín). Obe zlúčeniny sú výsledkom snahy chemikov z konca 19. storočia modifikovať známe alebo tvoriť nové látky s potenciálnym využitím v medicíne.

Na odporúčanie jedného zo svojich vysokoškolských profesorov sa Hoffmann zamestnal na novovytvorenom farmaceutickom výskumnom oddelení v spoločnosti Bayer v Elbersfelde. Počas leta roku 1897 skúšal ovplyvniť vlastnosti rôznych organických látok tzv. acetyláciou (pridanie krátkej acetylovej skupiny), ktorá sa ukázala ako správna pri niektorých liečivách z portfólia Bayeru. Legenda hovorí o tom, že sa snažil nájsť liečivo na uľahčenie reumatitídy, ktorou trpel jeho otec, a na ktorú sa tradične používali rôzne vývary z kôre stromov, medzi ktorými bola aj vŕba (bohatá na kyselinu salicylovú). Tá bola dostupná už aj v syntetickej forme, ale z dôvodu jej výrazného dráždenia žalúdku ju väčšina pacientov neznášala. Tento problém vyriešila práve spomínaná acetylácia. Akonáhle Hoffmann odprezentoval svoj objav nadriadeným, začalo sa so sériou pokusov na zvieratách (ako aj na samotných zamestnancoch).

Zlúčenina čoskoro získala svoje svetoznáme meno zložené z písmenka A – acetylácia a spirin -rodové meno kríkov, z ktorých sa kyselina salicylová získavala. Problém nastal, keď si chcel dať Hoffmann  tento liek patentovať. Zistil, že rovnakú zlúčeninu už syntetizovali hneď dvaja vedci, ale na rozdiel od neho ju nevedeli stabilizovať. Vedenie Bayeru aj napriek tomu videlo veľký potenciál nového liečiva a získalo naň patent v Spojených štátoch, kde mal Aspirín obrovský úspech. Do dnešného dňa zostáva celosvetovo jedným z najpoužívanejších liečiv, čo určite presiahlo očakávania jeho tvorcov. Hoffmann zároveň pracoval aj na acetylácii morfia, z ktorého chcel získať kodeín, čo je slabší derivát ópia – v tej dobe sa používal ako liek na bolesť hlavy. Vzniknutú zlúčeninu nazvali heroín a ešte pred tým, ako sa prišlo na jeho negatívne účinky a výraznú návykovosť, ho Bayer reklamoval ako vynikajúcu látku na závažné kašle, ťažké poranenia a dokonca aj na utlmenie bolestí počas pôrodu. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia heroín zakázali vo väčšine krajín sveta.

Autor: Zdeno Levarski

Zdroj a obrázok: chemheritage.org 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.