Film Anticharta, mechanizmus lojality

Normalizácia v Československu bola nepochybne jedným z temných období našej spoločnej histórie. Režisér Pavel Křemen natočil v minulom roku dokumentárno-publicistický film, v ktorom sa rozhodol bližšie pozrieť na udalosť z roku 1977 – na Antichartu.

Tesne po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 došlo prakticky k utlmeniu tzv. občianskej spoločnosti a začali sa porušovať ľudské práva. Obnovila sa cenzúra, ľudia s ,,nesprávnymi názormi“ boli preraďovaní na nízko platené pracovné pozície a podobne. Reakciou na to bolo voľné zoskupenie skupiny intelektuálov, zvané podľa ich základného dokumentu Charta 77. Tento dokument bol vyhlásením, ktoré poukazovalo na nedodržiavanie ľudských práv v ČSSR (napriek podpísaným medzinárodným dokumentom). Toto vyhlásenie sa dostalo aj do zahraničia.

Štátna moc reagovala na to policajným prenasledovaním Chartistov a diskreditačnou kampaňou. Ta vyvrcholila dvomi zhromaždeniami známych osôb, kde podpísali dokument odsudzujúci signatárov Charty, pričom vyjadrili podporu komunistickému režimu. To vošlo do dejín pod názvom Anticharta.

Film je vytvorený kombináciou dobových záberov a výpovedí ľudí, ktorí tieto udalosti zažili (hlavne účastníkov spomínaných zhromaždení, ktorými bol Milan Lasica, Jiří Suchý, František Ringo Čech a iní). Okrem toho tu nájdete aj výpovede dvoch členov strany (jeden z nich je Miloš Jakeš) a dvoch historikov. Samotné výpovede tu majú hlavný priestor. Odznejú tu rôzne názory, často navzájom sa vylučujúce (svoj podpis som dal na začiatku, myslel som, že je to len prezenčka; no potom zaznelo, že všetci to podpisovali na konci). Najzaujímavejšie sú výpovede herca Jiřího Krampla (ten zaujal pevný postoj a nepodpísal nič) a speváčky Evy Pilarovej (priznáva podpis, ale zároveň sa za to veľmi hanbí).

Niektorí tento film kritizujú, že hlbšie neanalyzuje Antichartu a je iba akousi zmesou náhodných tvrdení. Podľa mňa je však celkom zaujímavý – môžete si porovnať rôzne názory (poprípade sa rozhodnúť, či im veríte alebo nie). Určite neoľutujete, keď ho pozriete.

Film je toho času prístupný aj na YouTube.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: filmy.najserialy.com/images/detail/anticharta-mechanismus-loajality-tv-film_IQGi.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.