Film Čierny jastrab zostrelený

Je priam neuveriteľné (a zároveň aj veľmi desivé), koľko rôznych vojen sa odohráva vo svete počas našich mierom chránených životov. A o mnohých by sme sa ani nedozvedeli, nebyť  kinematografie. Jedným z filmov, ktorý približuje nie až tak známu vojnu, je Čierny jastrab zostrelený (2001) z občianskej vojny v Somálsku.

Misia sa zvrtla…

Dej filmu je zasadený do hlavného mesta Somálska, a teda do Mogadiša v roku 1993. Určite sa však nejedná o vhodnú dovolenkovú destináciu, nakoľko v krajine práve zúri občianska vojna. Členovia elitnej jednotky armády Spojených štátov sú vyslaní na misiu, ktorej cieľom je zajať niekoľko vodcov revolucionárov a pomôcť tak k ukončeniu bojov. Zdanlivo jednoduchá a skvele naplánovaná akcia sa však vymkne spod kontroly. Niekoľko amerických vojakov zostane za nepriateľskou líniou. Cieľ je tým-pádom jasný, vyslať záchranný konvoj a pokúsiť sa zachrániť kamarátov a kolegov. Všetkým je jasné, že sa jedná o veľmi nebezpečnú a náročnú úlohu.

Pátos a nacionalizmus

Na režisérsku stoličku k filmu Čierny jastrab zostrelený si zasadla legenda legiend Ridley Scott. A svoje kvality dokázal aj v tomto prípade. Skvelo nakrútené, pôsobivá kamera, dych berúce bojové scény a do toho famózna hudba ďalšieho veľmajstra Hansa Zimmera. Po umeleckej stránke je filmu skutočne veľmi ťažké niečo vytknúť. Teda niekto by možno protestoval proti prílišnej brutalite, ale tvorcovia sa skôr snažili o čo najväčšiu realistickosť ako o tlačenie na pílu. Osobne mi na tomto diele vadilo to, čo je, bohužiaľ, dosť bežné vo vojnových filmoch z produkcie USA- silný pátos a nacionalizmus. Nechcem v žiadnom prípade znevažovať obete na jednej či druhej strane, ale tvorcovia vojnu vykreslili v takom svetle, že bez USA by sme už boli všetci mŕtvi a stratení. To oni sú tí najväčší hrdinovia.

Ak vám však táto typická vlastnosť pre už spomínané filmy neprekáža, tak by ste si „Jastraba“ nemali nechať uletieť. Jedná sa totižto o dosť drsnú, no precízne natočenú štúdiu vojnového šialenstva.


____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: nationalinfantrymuseum.org/wp-content/uploads/2016/09/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.