Film Dubček – Krátka jar, dlhá zima

Medzi najznámejšie filmy, ktoré sa na Slovensku natočili v roku 2018, patrí aj životopisná dráma o jednom z najznámejších československých politikov, o Alexandrovi Dubčekovi. Film má názov Dubček alebo Dubček Krátka jar, dlhá zima. O réžiu sa postaral Laco Halama a na samotnom diele spolupracovali aj ľudia z Českej republiky.

Alexander Dubček sa narodil v Uhrovci v roku 1921, zhodou okolností v rovnakom dome ako Ľudovít Štúr. Vďaka svojmu otcovi nadobudol komunistické presvedčenie. Po vojne vstúpil do strany a postupne sa vypracoval na najvyššiu funkciu – prvého tajomníka ústredného výboru. V roku 1968 sa spolu so svojimi spolupracovníkmi snažil o demokratizáciu režimu, čomu sa začalo hovoriť „socializmus s ľudskou tvárou“. Tieto pokusy ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. Po podpísaní tzv. Moskovského protokolu bol on a jeho ľudia postupne zbavení všetkých funkcií a do politického života sa vrátil až po roku 1989. Zomrel 7. novembra 1992 na následky zranení po dodnes celkom neobjasnenej dopravnej nehode.

Film je robený formou spomienok hlavného hrdinu. A. Dubček sedí so šoférom vo vozidle v roku 1992 a pri pohľade na ľudí spomína na dobu, keď bol jedným z najmocnejších ľudí v štáte. Priestor tu ma hlavne doba tesne pred okupáciou (rokovania s L. I. Brežnevom, vzťahy s najbližšou rodinou), internácia  a moskovské rokovania. Obdobie normalizácie tu je naznačené len veľmi stručne. Pritom jej začiatok a život A. Dubčeka počas nej by bol tiež zaujímavý.

Najväčším negatívom z môjho pohľadu je, že tvorcom sa napriek snahe dostatočne nepodarilo vykresliť dobovú atmosféru (narozdiel od seriálu České století, s ktorým ho spája aj predstaviteľ predsedu Národného zhromaždenia J. Smrkovského – Jiří Zapletal). Takýto film ma diváka preniesť do vtedajšej doby, kde v určitých minútach máte pocit, že sa všetko odohráva v dnešnej dobe. Ostatní protagonisti tu majú pomerne malo priestoru, čo je tiež trochu na škodu. 

Tvorcov chválim za snahu, príbeh Alexandra Dubčeka si zaslúži sfilmovať. No určite sa to dalo previesť kvalitnejšie. 

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: t1.aimg.sk/magaziny/OGIDAUMXRuPqhQEBtqFgBw~

Film-o-Alexandrovi-Dub-ekovi-Kr-tka-jar-dlh-zima.jpg?t=LzB4MTQ1Ojk1OHg2

ODQvODAweDQ1MC9zbWFydA%3D%3D&h=2khq6UHuBJ-tAMet-OmkLA&e=2145916800&v=3

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.