Film Hitler versus Churchill

Jednou zo súčasti druhej svetovej vojny bol aj duel W. Chruchilla (reprezentujúceho britský národ) s vodcom nacistického Nemecka Adolfom Hitlerom. Francúzsky režisér David Korn-Brzoza sa minulý rok rozhodol bližšie ho priblížiť divákom v dvojdielnom filme Hitler vs. Churchill (originálny názov Hitler et Churchill: le combat de l’aigle et du lion).

Aj keď obaja protagonisti boli v podstate rozdielni (z hľadiska názorov, životného štýlu atď.), svojím spôsobom sa dajú nájsť medzi nimi aj spoločné črty. Vedeli byť rovnako neústupní, odhodlaní a taktiež sa zúčastnili aj prvej svetovej vojny. V tej druhej sa z nich stali neľútostní protivníci.

Osobne sa priznám, že zo začiatku som nemal veľké očakávania od tohto filmu. O oboch osobách som už veľa prečítal, aj mnoho dokumentov videl, takže som nepredpokladal, že sa dozviem veľa nového. No kvalita sa mu uprieť rozhodne nedá. V prvom rade treba oceniť veľké množstvo dobových záberov, ktoré sú tu vo farbe (čiernobiele sú zastúpené minimálne). V tom druhom by som vyzdvihol nové informácie, ktoré som predtým nevedel (jednanie Churchilla s Ribbentropom, reakcia Hermanna Göringa na vylodenie v Normandii).

Trochu mi tu chýbali podrobnejšie informácie o A. Hitlerovi. Dominantný priestor tu mal hlavne W. Churchill.

Aj tak však film stojí za pozretie. Ocenia ho aj tí, čo sa o podobné témy dlho zaujímajú, aj ľudia čo si nejaký ten dokument pozrú iba občas.

Film je momentálne prístupný aj na YouTube. V českom jazyku je rozdelený na dva diely.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: efilmy.tv/uploads/serials/serial_2072.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.