Film Hitlerov útok na New York

Dnes si opäť predstavíme dokumentárny film, ktorého ústrednou témou je málo známa stránka histórie II. svetovej vojny. Mnoho sa popísalo o holokauste či o operácii Barbarossa. No ako to bolo s vyhlásením vojny USA? 

Hitler a Amerika

Film Hitlerův útok na New York, známy aj ako Hitlerova válka proti Americe (originálny názov: Hitler’s War on America: Nazi Bombers Target New York), vznikol v roku 2005.

Hovorí sa tu o tom, že hoci Hitler zo začiatku zdôrazňoval svoj nezáujem o vojnu s USA, v skutočnosti sa na ňu pripravoval od samotného začiatku. Nemeckí podnikatelia a konštruktéri začali plánovať bombardér, ktorý by bol schopný zničiť mestá ako New York. Vtedy to bolo nesmierne náročne, pretože vtedajšie technické možnosti neumožňovali lietadlám prelet Atlantiku bez doplnenia paliva.

Projektu sa chopili viacerí nemeckí konštruktéri. Najskôr to bol Messerschmitt, no jeho stroj nakoniec nedokázal splniť danú úlohu. Potom sa od bombardéra upustilo a naplánovali sa útoky raketami. Ďalej sa uvažovalo o útoku za pomoci hydroplánu a tesne pred koncom vojny sa vyskytli až fantazmagorické predstavy. Uvažovalo sa o leteckých útokoch za pomoci samovražedných atentátov.

Film zachytáva aj  ďalšie záležitosti v súvislosti s plánovanou vojnou. Dôležitú úlohu zohrávala propaganda (USA bola označená za krajinu riadenú Židmi a podobne) a aj misia nemeckých sabotérov na území USA.

Nechýbajú ani výpovede pamätníkov. Medzi nimi je aj bývalý väzeň, ktorý v rámci nútených prác staval podzemnú továreň v Rakúsku.

Aké je teda moje celkové hodnotenie? Tento film určite odporúčam a verím, že budete mať z neho podobný pocit ako ja. 

Film Hitlerov útok na New York je dostupný aj na YouTube.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/yi_2Lv9d8Ow/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.