Film Jeden deň v Osvienčime

Magistra História by dnes chcela upozorniť na ďalší zo zaujímavých dokumentov s tematikou 2. svetovej vojny a holokaustu. Ide o celkom čerstvý filmársky počin, keďže Jeden deň v Osvienčime (originálny názov One Day in Auschwitz) vznikol minulý rok. 

Jeden den v Osviencime

Film je spracovaný zaujímavým spôsobom. Hlavnou persónou je Kitty Hartová-Moxonová. Tá bola do koncentračného tábora v Osvienčime deportovaná v roku 1943. Vtedy mala 17 rokov. Po 70-tich rokoch od oslobodenia sa vracia na miesto s dvoma študentkami vo veku 17 a 15 rokov. Vodí ich po celom tábore a rozpráva im o hrôzach, ktoré prežila.

Tento spôsob spracovania hodnotím veľmi kladne, pretože veľa mladých ľudí si dnes nedokáže predstaviť to, čo sa tam dialo. Kým v minulosti sa snažili ľudia z tábora utiecť, dnes sa sem hrnú zástupy turistov, ktorí si to tu bez väčších emócií fotografujú. Skutočné príbehy ľudí, ktorí tu prežívali svoje peklo, sa im zdajú ako mýtus. Dokumentárny film Jeden deň v Osvienčime, ktorý režíroval Steve Purcell, pôsobí oveľa autentickejšie ako sme zvyknutí pri filmoch tohto typu, kde rozprávač prednáša danú tému a popritom rozprávajú pamätníci. Jedinečné spracovanie vedie k tomu, že film ocenia aj tí, čo už majú ohľadne tejto témy niečo napozerané. 

Mňa osobne Jeden deň v Osvienčime zaujal, a preto si ho dovolím odporučiť aj vám. 


_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: i.vimeocdn.com/video/503393290_1280x720.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.