Film Kukučka v temnom lese

Dnes sa vrátime opäť do obdobia československej kinematografie z pred roka 1989, aby sme si predstavili film Kukačka v temném lese (Kukulka w ciemnym lesie). Vznikol v roku 1984 v poľsko-československej koprodukcii. Jeho predlohou sa stali knihy Eduarda Pergnera a Zdenka Karla Slabého.

Ústredným motívom je protikladná osobnosť nacistického dôstojníka, veliteľa koncentračného tábora menom Otto Kukkucka – niečo na spôsob Rudolfa Hössa (veliteľa Osvienčimu).

kukucka

Trinásťročnej Emílii z Moravy zabijú otca a odvlečú matku. Potom sa dostane do kláštora, kde sa z nej snažia tamojšie sestry vychovať Nemku a spomínaný dôstojník si ju adoptuje. Aj keď jeho žena nie je nadšená, snaží sa, aby ho vnímala ako svojho otca (vyjadruje sa v zmysle, že nemá problém prinútiť násilím niekoho niečo spraviť, ale pri nej sa snaží dosiahnuť, aby ho dobrovoľne milovala). Napriek tomu v niektorých scénach vidieť, že Otto Kukkucka je typický sadistický príslušník SS. 

Emília napriek tomu neprestáva myslieť na svoj pôvod a oporou jej je poľská slúžka pracujúca u Kukkuckovcov.

Ako to už u podobných filmoch býva, okrem zaujímavého príbehu nechýba dobrý koniec, no mal by som aj zopár výhrad. Ak nepočítame dobový zvyk, rozprávanie všetkých postav prevažne jedným jazykom (vyskytujú sa tu síce aj nemecké dialógy, je ich však malo), tak najväčšou výhradou by bolo to, čo som vyššie uviedol. Scén zachytávajúcich sadistickú stránku osobnosti postavy Otta Kukukucku je len pár, mohlo ich byť viac. Za pozretie určite stojí, ale náročnejšieho diváka asi neosloví.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: imfdb.org/images/thumb/e/e7/CiaDF-OT-MR-1.jpg/500px-CiaDF-OT-MR-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.