Film Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Prelom desaťročí bol v 21. storočí pre slovenskú kinematografiu viac než bohatý na historické filmy, ktoré sa zameriavali na známe osobnosti našich dejín. A tak sa popri krvavej Alžbete a legendárnom zbojníkovi Jánošíkovi mohli diváci tešiť aj na príbeh tajomstvami opradeného mnícha Cypriána vo filme Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010).

Tajomný cudzinec

Vo filme máme možnosť sledovať príbeh ťažko raneného muža, ktorého v tomto nelichotivom stave nájdu pred bránou svojho kláštora mnísi. Tí ho medzi seba príjmu a vyliečia, aj keď stále nevedia, kto je a čo ho dostalo až k ním. Je však jasné, že si tajomný muž prešiel neľahkým osudom, čo je zrejmé najmä z jeho chovania. Napokon sa však aj on vydáva na cestu pokánia, príjme meno Cyprián a snaží sa priučiť mníšskemu umeniu, hlavne liečiteľstvu. Postupom času sa dokonca vypracuje na slávneho a vychýreného liečiteľa. Podľa knihy jedného svojho pacienta a originálneho návrhu Leonarda Da Vinciho sa Cyprián pokúsi zostrojiť lietajúci stroj, aby navždy o ňom kolovali legendy ako o lietajúcom Cypriánovi.

Komorný príbeh

Zas a znova to zopakujem, treba byť vďačný za každý film, ktorý u nás vznikne. Obzvlášť, ak sa jedná o tak kvalitný film, akým Legenda o lietajúcom Cypriánovi bezpochyby je. Teda, viacero ľudí so mnou určite nebude súhlasiť, vrátane kritikov, ale ja si aj tak stojím za svojím tvrdením. Určite sa nejedná o komerčne ladený film, skôr o komornejšie poňatý, miestami možno až artový film s jasným posolstvom. Výborný výber lokalít dodáva celému príbehu na autentickosti a vytvára množstvo nezabudnuteľných záberov. A ak sa k tomu pridá skvelá výprava a kostýmy, všetko sa posúva o level vyššie. Veľmi pekne je zobrazený život v danej dobe, najmä život mníchov. Hereckým výkonom je ťažké niečo vytknúť. Viac-menej, všetci zúčastnení dokázali, že aj naši mladí herci vedia vo filme a divadle podať skvelý výkon. Netreba ich súdiť len podľa seriálov (česť výnimkám).  Ak to teda všetko dáme dokopy, tak vo výsledku dostaneme viac než výborný film. Bohužiaľ, nie je určený pre každého. Ale šancu by ste mu určite mali dať, možno osloví práve vás.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázky: najfilmy.sk/filmy/img/upload/small_8a412a75a92baf0416a6a571fe816d53.jpg

t1.aimg.sk/magaziny/qnGC2kRTSiyB14CBrlEYHg~Litajuci-cyprian-promoshot.jpg?t=LzgwMHg0NTAvc21hcnQ%3D&h=HMuJFfawEhd5s8sTImE5hA&e=2145916800&v=3

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.