Film Lincoln – dráma o politických hrách

Dnes by som sa rád zameral na film, ktorého dej sa odohráva počas americkej občianskej vojny a hovorí o živote jedného z najznámejších prezidentov, o Abrahamovi Lincolnovi.

Ťažký politický boj

Dej filmu Lincoln (2012) by sa dal popísať nasledovne. Amerika krváca a stráca silu v bojoch občianskej vojny severných štátov proti tým južným. V tejto nelichotivej a nezávideniahodnej situácii zastáva prezidentský úrad Abraham Lincoln. Človek, ktorý sa snaží presadiť zrušenie otroctva, čím začal enormne ťažký zákulisný politický boj, pretože tento návrh nie je veľkej časti obyvateľstva (hlavne politického spektra) vôbec pochuti. A tak sa začína séria dlhých strategických rozhovorov, rokovaní, ale aj politikárčenia a podplácania, na konci ktorého by malo byť zrušenie otroctva v USA.

Film o Amerike pre Ameriku

Pri hodnotení tohto filmu si pomôžem jedným zaujímavým názorom, že tento film je určený zrejme najskôr pre publikum v USA. Predsa len, kým u nás sa to na hodinách dejepisu len prebehlo, pre nich sa jedná o jednu z najdôležitejších historických udalostí, a taktiež aj o jednu z najvýznamnejších osobností. Vyššie napísané však neznamená, že sa nejedná o film s potenciálom zaujať. To rozhodne nie, určite má čo ponúknuť aj našim divákom, len im príbeh a udalostí zrejme nebudú až tak blízke. Čo nám však určite bude blízke, bude politikárčenie s cieľom dosiahnuť zrušenie otroctva. Či sa už jedná o úplatky, protekcionizmus a podobné záležitosti. V tomto je film určite nadčasový a taktiež aj zrkadlom doby. Rovnako dobre sa mu podľa mňa podarilo zachytiť ducha a zmýšľanie toho času. Určite boli v otroctve sledované ekonomické výhody, avšak našli sa aj takí, čo verili v nadradenosť ,,pôvodných“ Američanov. Po filmovej stránke je ťažké niečo vytknúť, kostýmy, výprava, všetko funguje na výbornú. Zároveň si však dovolím upozorniť, aby ste nečakali výpravný veľkofilm s niekoľko stomiliónovým rozpočtom. Určite, epickosť sa mu nedá odoprieť, v mnohých prípadoch sa však skôr jedná o komornú drámu. Tento fakt však dal možnosť vyniknúť hereckým výkonom, kde dominujú Tommy Lee Jones a Daniel Day-Lewis (ocenený Oscarom).

Pokiaľ máte radi drámy o politických hrách a zároveň biografické filmy, Lincoln by mohol byť to pravé orechové.


______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 4.bp.blogspot.com/-PGQZfeLSo54/UN-uXgmwl8I/AAAAAAAAHRU/

Yn3XhKIERjA/s1600/Daniel+Day-Lewis+Abraham+Lincoln.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.