Film Musíme si pomáhať

musime si pomahatDnešným článkom znova potešíme milovníkov českej kinematografie, pretože predstavíme film z roku 2000, ktorý má názov Musíme si pomáhať. Režíroval ho Jan Hřebejk a scenár napísal Petr Jarchovsky. Hrali v ňom známi herci ako Bolek Polívka, Csongor Kassai a iní. 

Príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny, v období protektorátu Čechy a Morava. Hlavný hrdina, invalid Josef Čížek (B. Polívka), poskytne vo svojom byte útočisko židovskému utečencovi Davidovi Wienerovi, ktorý pochádza z rodiny jeho bývalého zamestnávateľa. Čížekovcov taktiež pravidelne navštevuje Horst Prohaska – český Nemec. Pomáha im kryť niektoré priestupky (nenahlásenie zabíjačky), ale taktiež ma záujem o Máriu, manželku J. Čížeka. Ten okrem iného musí bojovať aj s nevraživosťou susedov, ktorí ho považujú za nemeckého kolaboranta. Na konci filmu, po objavení Davida Weinera, sú Čížek a Horst zachránení pred trestom za kolaboráciu.

Na filme by som ocenil zaujímavý námet (a aj celkovú atmosféru), no vedel by som si predstaviť o niečo lepšie herecké výkony. Dej by mohol byť viac dynamický. Taktiež mohli byť vypustené komediálne prvky. Je ich tu síce málo, ale tvorcovia mohli dať väčší dôraz na dramatickosť. Každopádne, za jedno pozretie tento film určite stál.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: imgs.idnes.cz/show_aktual/000511_brt_dusek04_V.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.