Film Nepriateľ pred bránami

Bez ohľadu na vzdelanie a vzťah človeka k histórii, mesto Stalingrad, resp. dnešný Volgograd, a jeho rola v druhej svetovej vojne, patria k všeobecnému prehľadu bežného človeka. Jedna z najkrutejších a zároveň najslávnejších bitiek v celej histórii ľudstva sa dočkala viacerých filmových spracovaní. Ja sa v dnešnej recenzii zameriam na film z medzinárodnej produkcie a s hviezdnym obsadením. Jeho názov je Nepriateľ pred Bránami (2001). 

Súboj dvoch mužov

Druhá svetová vojna. Nacistické Nemecko už stihlo obsadiť takmer celú Európu, a tak si ako ďalšiu obeť svojho ťaženia vybralo Sovietsky zväz. Ich postup sa však zastavil na meste Stalingrad. Bitka, ktorá by mala rozhodnúť o konečnom výsledku celého nemeckého útoku na Sovietov. Tento fakt si však dobre uvedomujú aj domáci, a tak sa im pomocou propagandy podarí vytvoriť ideál vojaka, pričom im ako základ poslúžil ostreľovač Vasilij Zajcev. A skutočne, Rusov tento hrdina dokáže motivovať k veľkému a húževnatému odporu. Nemci poverili elitného ostreľovača Königa, aby Zajceva zlikvidoval. Začína sa tak boj na mačku a myš dvoch špičkových vojakov počas jednej z najväčších bitiek v histórii.

Kvalitná filmárčina

Čo sa týka technickej stránky filmu, tak tu je skutočne ťažko niečo vytknúť. Predsa len, na režisérsku stoličku zasadol skúsený Jean-Jacques Annaud, ktorý má na konte také hity ako Meno ruže alebo Sedem rokov v Tibete. Štedrá výprava nás prenesie priamo do ruín vojnou zničeného mesta Stalingrad, pričom sa ťaživá atmosféra zo súbojov ostreľovačov prenesie prakticky okamžite. Ďalším pozitívom filmu sú herecké výkony, či už Ed Harris v úlohe Nemca Königa, alebo Jude Law ako Zajcev. Zároveň je na filme vidieť aj európsku školu kinematografie, a tak sa celý príbeh nesie v realistickej, a ľahko uveriteľnej každodennej realite vojakov. Určite však netreba opomenúť ani zaujímavý pohľad na „pozadie“ vojny, keď sa pomocou propagandy, špionáže a podobných záležitosti dosahovali nemenej dôležité víťazstva.

Suma sumárum, Nepriateľ pred bránami sa právom radí k tým najkvalitnejším filmom o druhej svetovej vojne. Všetko funguje na výbornú prakticky po všetkých stránkach, a tak by ste si ho určite nemali nechať ujsť.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i2.wp.com/www.simonprior.com/wp-content/uploads/2013/10/enemyatthegates1.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.