Film Noční jazdci

Nielen svetové, ale aj slovenské dejiny sú plné postáv, udalostí a miest, ktoré stoja za sfilmovanie, najlepšie slovenskými tvorcami. Tak je to aj v prípade filmu Noční jazdci (1981), ktorých si pod režisérsku taktovku vzala legenda Martin Hollý.

Ťažký život na hraniciach

Obdobie medzi vojnami bolo pre mnohých ľudí veľmi náročné, obzvlášť z existenčného hľadiska. Rovnako to bolo tiež v malej dedinke na slovensko-poľskom pohraničí, kde sa istý Marek (Michal Dočolomanský), ako akýsi samozvaný líder, snažil pomôcť jej obyvateľom. Nielen doučovaním, ale aj pašovaním koní cez hranice. Všetko prebieha viac-menej hladko, a to až dovtedy, kým neprišiel zdatný súper z Čiech ako nový šéf pohraničnej stráže (Radoslav Brzobohatý). Proti sebe sa tak postavili dva odlišné, a predsa podobné svety. Na jednej strane je snaha pomôcť obyčajným ľuďom, na strane druhej zákon. Obidvaja hlavní aktéri sú však napriek všetkým rozdielom nesmierne zásadoví ľudia, a tak je jasné, že sa na hraniciach schyľuje k obrovskej dráme.

Slovenský western

Martin Hollý je legenda slovenskej kinematografie. Dá sa povedať, že najmä (aj keď nielen) vďaka filmom z horského prostredia (Medená veža, Orlie pierko). A rovnako aj pri filme Noční jazdci predviedol svoje majstrovské umenie. Okolo obyčajných ľudských príbehov dokázal vyrozprávať drámy, ktoré sa týkali celej spoločnosti. Alebo ak chcete, spoločenské problémy vytvárajúce ľudské drámy. V hlavných úlohách doslova a do písmena excelujú Michal Dočolomanský a Radoslav Brzobohatý. A dá sa povedať, že v mnohom film stojí priamo na nich. Súboj dvoch zásadových a svojím spôsobom poctivých mužov, pričom viete, že fandiť by ste mali obom, vás dostane. Rovnako tak aj zábery krásnej prírody, skvelá kamera a hudba. Výborný film, ktorý vás na začiatku chytí a až do konca nepoľaví zo svojho tempa. Zároveň sa jedná aj o tú časť dejín, ktorá nie je príliš zmapovaná na poli kinematografie, a tak film Noční jazdci priniesol niečo nové. A zároveň aj kvalitné.

Jediná vec, ktorá ma pri pozeraní tohto filmu mrzela, bol fakt, že na rovnako kvalitný a pútavý film si v našich končinách budeme musieť zrejme počkať ešte pár rokov (kiežby som sa mýlil). Zatiaľ nám tak musia stačiť Noční jazdci.  

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: storage.cinemaware.eu/katalogy/images/8/9/8927a4ab-17f2-11e8-8e7d-000c29a578f8.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.