Film o Emanuelovi Moravcovi

emanuel_moravecČeská televízia dôsledne plní úlohu oboznamovať svojich divákov s dejinami ČR. Dôkazom je množstvo dokumentárnych filmov a iných programov (Historie CS, Česke století), ktoré vznikli v jej produkcii. Dnes si predstavíme film s názvom Až na dno zrady – Emanuel Moravec, ktorý vznikol v roku 1997.

Emanuel Moravec bol jednou z najrozporuplnejších osobností tamojšej histórie. Počas 1. svetovej vojny započal v Československých légiách v Rusku slušnú vojenskú kariéru a jeho povyšovanie pokračovalo aj za tzv. prvej republiky. Po smrti T. G. Masaryka držal pri jeho hrobe čestnú stráž, no za protektorátu sa vyznamenal ako jeden z najväčších kolaborantov s Nemcami (je nazývaný aj ,,český Quisling“).

Vo filme nechýba pekne spracovaný jeho životopis, od narodenia po vojenskú kariéru, plus jeho činnosť za protektorátu. Taktiež nechýba množstvo dobových materiálov (fotografií, ba dokonca aj niekoľko zvukových záznamov s prejavmi E. Moravca). Čo mi tu však chýba, tak to je bližší rozbor motívov jeho konania a podobne. Režisér sa taktiež mohol zamerať na kontroverznú otázku, a teda, či jeho kolaborácia nebola iba predstieraná (niečo také bolo načrtnuté v jednom z dielov spomínaného programu Historie CS).

Záverečný verdikt: Ak ste sa s menom E. Moravec stretli prvýkrát a chceli by ste o ňom vedieť niečo viac, určite si film pozrite. Pokiaľ ale patríte medzi náročnejších divákov, toto spracovanie bude pre Vás veľmi strohé a budete si musieť počkať na podrobnejšie spracovanie života tohto muža.

Film je momentálne prístupný aj na YouTube.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Emanuel_

Moravec_-_ministr.jpg/220px-Emanuel_Moravec_-_ministr.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.