Film o finančnej katastrofe v USA

Snahou tvorcov dokumentárneho filmu 1929: Veľký krach (orig. 1929: The Great Crash; Veľká Británia; 2009) bolo vysvetliť divákom jednu z najväčších katastrof 20. storočia, ktorá sa týkala priamo najmä Spojených štátov. Ako inak, ide o krach na burze, spúšťač zatiaľ najväčšej celosvetovej hospodárskej krízy. Po 1. svetovej vojne zažívali USA  obdobie nevídanej prosperity. Vo veľkom sa začalo obchodovať na Wall Street a došlo to tak ďaleko, že sa do obchodovania zapájali aj úplne jednoduchí ľudia, ktorí vykonávali práce ako čistič topánok, poslíček a podobne. Prezident Calvin Coolidge to charakterizoval vetou: ,,Podnikaním Ameriky je podnikanie.

Nekontrolované obchodovanie, spojené s neustálym požičiavaním peňazí, nakoniec viedlo k veľkej katastrofe. Ako sa dozviete v dokumente, neodvrátili ju ani mimoriadne zásahy finančníkov na poslednú chvíľu.  

Okrem súčasných odborníkov ako Richard Sylla (Stern School of Business), Steve Fraser (autor Wall Street: A Cultural History) či Karen Blumenthal (autorka Six Days in October) tu vystupuje aj jeden z pamätníkov tých čias, ktorým je Irving Kahn (pracoval pôvodne ako poslíček). Na úplný záver jeden z vystupujúcich skonštatuje isté paralely medzi touto katastrofou a krízou v roku 2009.

Napriek komentárom, ktoré vytýkajú filmu istú povrchnosť, osobne ho považujem za vydarené dielo. Kto chce však pochopiť tieto udalosti viac do hĺbky, odporúčam pozrieť ďalšie spracovania problematiky.

Film je toho času prístupný aj na YouTube.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: fuzzfix.com/wp-content/uploads/2015/10/original-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.