Film o histórii fotografií z Osvienčimu

Môže sa zdať, že o holokauste bolo povedané už všetko. No v roku 2011 natočil britský režisér Erik Nelson na túto tému film, ktorý si zaslúži prívlastok unikátny. Jeho názov je Nazi Scrapbooks: The Auschwitz Albums. Českí a slovenskí diváci ho môžu poznať pod titulmi Pekelné nacistické denníky, poprípade Zápisky z pekla: Fotografie z Osvětimi.

Ako vieme, prenasledovanie Židov v Nemecku začalo krátko po nástupe Hitlera k moci. Neskôr sa postavili rôzne tábory (koncentračné alebo rovno vyhladzovacie), kde boli hromadne vraždení za pomoci plynových komôr, ťažkej práce alebo kvôli neľudským lekárskym pokusom. Najväčší tábor bol Osvienčim na území Poľska.

Hlavným príbehom tohto filmu je objav dvoch unikátnych materiálov z Amerického múzea holokaustu vo Washingtone– albumu, ktorý patril jednému SS-manovi a albumu maďarskej židovky Lily  Jakobovej. Prvý z nich zachytáva vedúce osobnosti Osvienčimu, druhý príchod maďarských Židov. Z hľadiska vtedajších pravidiel ani jeden z nich by nemal existovať.

Nebude tu chýbať analýza dotknutých fotografií (,,diabli“ vyzerajúci ako obyčajní ľudia) a taktiež aj rozhovor s jednou osobou, čo prežila spomínaný tábor.

Na jednu stranu treba povedať, že ak sa o podobné témy dlhodobo zaujímate, tak veľa nových informácií sa tu nedozviete. Podľa môjho názoru však tento film má svoj jedinečný význam. Veď spomínané albumy slúžia ako cenný zdroj, a preto nie je zlé, keď budeme o ich pôvode vedieť niečo viac.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-tgc454zqyWM/TnMH-BfM3bI/AAAAAAAAF7w/DxCcwMVMxOY/

s1600/The%2Bowner%2Bof%2Bthe%2Balbum%252C%2BKarl%2BHoecker%2Bwith%2Bgirls%2

Bfrom%2BSS%2Bauxiliaries%2Bunits.%2BMi%25C4%2599dzybrodzie%2BBialskie%252C%2BSS%2

Bresort%252C%2B1944..jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.