Film o hlavnom meste Azerbajdžanu, Hitlerovi a rope

Jednou z najdôležitejších vecí 2. svetovej vojny bola nepochybne aj ropa. Tejto téme sa venuje francúzsko-azerbajdžanský dokument Hitlerova válka o ropu (originálny názov Comment Hitler a perdu la guerre du pétrole) z roku 2015.

Názov tohto filmu je však mierne klamlivý. Najväčší priestor tu má hlavné mesto Azerbajdžanu, a teda Baku, o Hitlerovom ,,boji o ropu na iných frontoch“ sa tu nehovorí takmer vôbec. Baku  bolo jedným z najdôležitejších ropných centier v bývalom Sovietskom zväze. Hitlerovým cieľom bolo obsadiť ho, prípadne zničiť, čo sa však nikdy nepodarilo.

Nechýbajú tu zaujímavé informácie o priebehu boja o Baku a celý kaukazský priestor, navyše sa dozviete jeden málo známy fakt o tom, ako chceli Baku ,,vyradiť z činnosti“ aj Briti s Francúzmi. Oceňujem, že všetky použité dobové zábery sú farebné, čo v podobných dokumentoch nebýva pravidlom.

Napriek klamlivému názvu sa tento film určite oplatí pozrieť. Hlavne kvôli zaujímavým informáciám a dobrému spracovaniu.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: ensonxeber.az/images/photos/mehribaneliyeva_arzueliyeva_hedefbaki%20(6).jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.