Film o japonsko-britských vzťahoch v 20. storočí

Dnešným tipom bude film Churchillovi zrádci (v originály Churchill’s Traitors) z roku 2012.

Rozoberá sa tu tému japonsko-britských vzťahov v 20. storočí. Japonsko, ako ostrovný národ, sa po vzore Veľkej Británie snažilo stať ostrovnou veľmocou. Aj keď bolo zo začiatku britským spojencom (1.svetová vojna), snažilo sa dostať aj k citlivým informáciám, ktoré mali zostať tajné. To postupne viedlo k ochladeniu britsko – japonských vzťahov a vyvrcholilo to 2. svetovou vojnou. Vtedy Japonsko, okrem iného, obsadilo veľkú časť britských území v Ázii a dobylo aj relatívne dobre chránený Singapur.

Film sleduje príbeh skupinky vysokopostavených Britov, ktorí poskytli Japonsku viacero citlivých informácií, a to najmä tie, ktoré sa týkali lietadlových lodí. Medzi nich patril aj lord William Forbes-Sempill, ktorý mal väzby až k W. Churchillovi. Taktiež je tu vysvetlené, akým spôsobom Japonci tieto informácie využili – ako na útoky proti Britskému impériu, tak na útoky proti americkým územiam. Dokonca sa dozviete, že okrem informácií o vojenskom námorníctve sa do ich rúk dostala aj prísne tajná správa o jednaní W. Churchilla a F. D. Roosevelta na lodi Prince of Wales.

Záver: Keďže tento film je slušne spracovaný a plný zaujímavých informácií, určite vás zaujme rovnako ako mňa. 

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: c21media.net/wp-content/uploads/2012/09/Churchills-Traitors.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.