Film o kontroverznej organizácii Barbican

Mnohí z vás, ktorí sa zaujímate o históriu bývalého Československa počas druhej svetovej vojny, možno majú pocit, že už bolo povedané všetko. No odborníci a filmári nás dokážu stále niečím prekvapiť. Minulý rok sa český režisér Jiří František Potužník rozhodol pozrieť na pomerne zabudnutú misiu Barbican. Natočil o nej film, ktorý nazval Barbican: Zapomenutá mise.

Kvôli Mníchovskej dohode prijatej v roku 1938 sa do ohrozenia dostali aj osoby židovského pôvodu v Československu. A nielen tí, ktorí sa v tomto štáte narodili. Československo bolo krajinou, kde hľadali azyl pred prenasledovaním aj Židia z Nemecka a Rakúska. Najznámejším záchrancom židovských detí z ČSR je Nicholas Winton. Ale nebol jediný. Záchrannú akciu rozbehla aj svojím spôsobom kontroverzná organizácia Barbican z Británie.

Jej príbeh je tu podaný hlavne vďaka výpovediam pamätníčok a záberom s rozhovorov so spomínaným Nicholasom Wintonom. Taktiež sa v tomto filme odhalí identita malého chlapca, ktorý je zachytený na starej fotke z roku 1939 na Ruzyňskom letisku (teraz Letisko Václava Havla) s holandským pilotom. Okolnosti o tomto lete neboli známe, keďže kniha letov z tej doby sa stratila.

Formu, ktorú si zvolil autor, v podstate chválim. Veď zachytiť dané obdobie za pomoci svedectiev pamätníkov je dobrý spôsob. Celkovo však filmu trochu chyba tá správna dynamika. Kto nemá rad takýto štýl, môže sa trochu nudiť.

No pokiaľ vám podobný spôsob neprekáža, tak vám tento film urobí radosť. 

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cbsnews2.cbsistatic.com/hub/i/r/2019/01/27/81317d1f-1e65-4ec3-a0a7-5ecfd279d3e6/thumbnail/1200×630/eb9feb628ba6f42e0b972bc027da5ec3/60-simon-0427-640×360.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.