Film o Kubánskej kríze

Studená vojna medzi USA a ZSSR, našťastie, nikdy neprerástla do riadnej vojny. Bolo však pár momentov, kedy to bezprostredne hrozilo. Jedným takým bola aj tzv. Karibská/Kubánska kríza v 60tych rokoch. Zaujímavé informácie o nej môžete nájsť v americkom dokumentárnom filme  z roku 2002 s názvom Defcon 2: Cuban Missile Crisisznámeho v českom jazyku ako Defcon 2: Kubánská raketová krize.

 

V roku 1959 sa k moci na Kube dostal Fidel Castro. Vďaka tomu sa Kuba postupne začala zbližovať so ZSSR a stala sa z nej socialistická krajina. Kvôli tomu narastali obavy z americkej invázie. To bolo jeden z dôvodov, prečo Sovieti na jej území od roku 1962 začali umiestňovať vojenský materiál. Zahrnuté doňho boli aj jadrové rakety. Američania reagovali námornou blokádou ostrova, čiže hrozila otvorená vojna medzi USA a ZSSR. Kríza sa nakoniec skončila zmierom – Sovieti stiahli rakety z Kuby, Američania stiahli rakety z Turecka a Talianska, pričom dali záruky, že Kubu nenapadnú.

Samotný film ma veľkú informačnú hodnotu. Tvorcovia vyspovedali množstvo z oboch strán. Divák tak získa presnú predstavu o tejto kríze a taktiež naplno pochopí motívy konania jednotlivých osôb. Pekne je tu vysvetlený začiatok krízy, logistické problémy a samozrejme aj rôzne plány zo strany USA, ako na to reagovať. Spomína sa tam aj okamžik, kedy to najviac vyzeralo na ,,horúcu vojnu“ – incident s kapitánom Savickým (ktorý velil ponorke s jadrovým torpédom). Práve táto zaujímavá informácia je však dosť slabo vysvetlená. Okrem iného, vo filme nechýbajú ani dramatické rekonštrukcie (hlavne rokovania prezidenta Kenedyho s poradcami).

Celkovo si dovolím tento dokument označiť za jeden z najlepších, aké som v poslednom čase videl. Ak si ho pozriete, určite mi dáte za pravdu aj vy.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: rapidlinks.org/upload/pre/3/13785183213.jpg (upravené)

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.