Film o obludnom betónovom kolose

berlinska-zedDnes si predstavíme dokumentárny film mapujúci temné obdobie Nemecka. Ústrednou témou je obludný betónový kolos. Film má názov Berlínska zeď (originál Un Mur à Berlin). Vyrobený bol v roku 2009 vo Francúzsku a režíroval ho Patrick Rotman.

Spočiatku som sa zdesil dĺžky filmu (1 hodina a 44 minút), pretože u podobných programov to nie je zvykom. Práve túto skutočnosť vytýkali spracovaniu aj niektorí ľudia v komentároch. Moje obavy sa však rýchlo rozplynuli. 

Hodnota dokumentu síce nespočíva v tom, že prináša množstvo nových informácií, ale aj napriek tomu sa oplatí zaradiť ho do filmových večerov. Z tohto aspektu je najzaujímavejší koniec, ktorý mapuje pád režimu v NDR (hromadné odchody z republiky, zhromaždenia v evanjelických kostoloch a pod.). Čo ale  treba oceniť, tak to je množstvo zaujímavých záberov a výpovedí pamätníkov. Tiež celkové spracovanie môžeme pokladať z kvalitné. Vďaka týmto skutočnostiam má divák možnosť zažiť atmosféru rozdeleného mesta priamo ,,vo vlastnej obývačke“.

Film odporúčam všetkým čitateľom magazínu Magistra História, a to najmä tým mladším. Pozrieť si ho môžete aj TU

_______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/510TitBHi0L.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.