Film o obuvníckej rodine Baťa

Baťovci patria medzi najslávnejšie české rodiny. V roku 2004 sa na ich príbeh pozrel režisér Pavel Jandourek vo filme Vznik a pád království ševců. Rok predtým vznikol iný dokument, v česko-francúzskej koprodukcii, s názvom Baťa – rodina, která chtěla obout celý svět.

Baťovci pochádzali zo Zlína a ešte počas Rakúsko-Uhorska sa zaoberali obuvníctvom. Postupne sa im podarilo vybudovať veľkú firmu, s ktorou expandovali do celého sveta. Po vojne bol ich podnik v Československu znárodnený, no pokračovali v podnikaní zo zahraničia – z Kanady.

Film, o ktorom je reč, rozobral príbeh tejto rodiny od ich začiatkov až do dnešných čias. Dozviete sa zaujímavé fakty o vzniku baťovského impéria (samotné vybudovanie podniku, reakcia na hospodárske krízy atď.), o ére počas druhej svetovej vojny, povojnovej ére a o tom, ako vyzerajú Baťove podniky dnes. Veľký priestor tu majú výpovede pamätníkov, hlavne zo zahraničia. O samotnom znárodnení podniku tu veľa informácii nie je, ak chcete o tom vedieť viac, siahnite po dokumente Vznik a pád království ševců.

Každopádne, ak si tento film pozriete, určite nebudete ľutovať.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: unitedlife.sk/wp-content/uploads/2017/05/1299-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.