Film o odpočúvaní nacistických zajatcov

Dnes by som vám rád predstavil dokumentárny film Odposlech Hitlerovy armády (Bugging Hitler’s Army). Vznikol vo Veľkej Británii v roku 2013.

odpocuvanie

Rozoberá sa tu jedna z akcií britskej tajnej služby počas 2. svetovej vojny. Nemecký historik Sönke Neitzel pri výskume v londýnskych archívoch náhodou objavil podrobnosti o tajnej operácii v súvislosti s nemeckými zajatcami. Niektorí z nich boli umiestnení v honosných sídlách a tam ich bez ich vedomia odpočúvali. Tým vyplávali na povrch zaujímavé skutočnosti, ako podrobnosti o nemeckých zločinoch (rozšírený názor, že zločiny mali na svedomí len jednotky SS, nebol celkom pravdivý), rozpory medzi generálmi (mnohí napriek službe v nemeckej armáde boli otvorene protinacistickí). Okrem toho sa britské armádne vedenie dozvedelo cenné informácie o plánoch ohľadom raketovej techniky, na základe ktorých bola bombardovaná základňa v Peenemünde.

Aj keď pokladám toto spracovanie za vydarené, jedna vec mi tu prekáža. Očakával som, že zdramatizované rozhovory medzi zajatcami budú mať o niečo väčší priestor. Vo filme sú až príliš prerušované rozprávačom.

No keďže spracovaná téma je naozaj zaujímavá a úprimne povedané, v žiadnom podobnom diele som sa s ňou nestretol, určite odporúčam k pozretiu.

_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: macaucabletv.com/wp-content/uploads/2016/01/s-Army.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.