Film o spiknutí, ktoré zabilo Kennedyho

Jedným z najznámejších atentátov, ktoré sa kedy odohrali na prezidenta, je atentát na J.F. Kenedyho v roku 1966. Táto udalosť v tej dobe otriasla celým svetom. Natočilo sa o nej množstvo filmov, napísalo množstvo kníh. Navyše, mnoho ľudí spochybňuje jej oficiálnu verziu. Jedným z nich je aj Američan Jim Marrs, autor populárnej publikácie Crossfire: The Plot That Killed Kennedy (1989). Tá sa stala základom rovnomenného dokumentárneho filmu ( rok 2014). V českej distribúcii dostal názov J.F.Kennedy: Křížová palba.

John Fitzgerald Kennedy sa narodil 29. mája 1917 v americkom Brookline. Prezidentom sa stal v roku 1961. Počas jeho éry bol ohlásený ambiciózny cieľ v rámci amerického vesmírneho programu, no taktiež musel riešiť problémy ako Kubánska raketová kríza, rasové nepokoje, vysokú nezamestnanosť a podobne. Zomrel pri spomínanom atentáte, ktorý sa uskutočnil v Dallase.

Film Crossfire: The Plot That Killed Kennedy  je pomere jednoduchý. Trvá približne hodinu a 13 minút. Počas tej doby Jim Marrs prezentuje dôkaz za dôkazom, vyvracia oficiálnu verziu atentátu. Treba uznať, že aj keď nejaké z nich majú istú logiku, celý film je pomerne jednostranný – nevyvážený. Vlastne to vyznieva ako propagácia jeho knihy. Mnoho z toho, čo tu odznelo, vyvodil iba na základe pomerne nejasných fotografií a často to znie iba ako jeho osobné domnienky.

Oveľa lepšie by táto téma vyznela, ak by mal aj nejakého oponenta, poprípade, ak by natočil niekto film, kde vysvetli rozdiely medzi jeho a oficiálnou verziou.

Každopádne, atentát na J.F. Kennedyho je zaujímavou témou a v podstate ani spochybnenie jeho oficiálnej verzie nemusí byť samo o sebe zlé. Chcelo by to však vyvážené a objektívne spracovanie.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: learnodo-newtonic.com/wp-content/uploads/2016/03/John-F.-Kennedy-Accomplishments-Featured.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.