Film o tyranských dvojčatách

hitler-vs-stalinĎalším zo série dokumentárnych filmov, ktoré by som rád predstavil čitateľom tohto online magazínu, bude britský dokument režiséra Simona Fincha – Hitler a Stalin: Tyranská dvojčata (originálny názov Hitler and Stalin: Twin Tyrants) z roku 1999.

O týchto dvoch postavách sa už mnoho popísalo a mnoho natočilo. V tomto filme spoznáte niekoľko ich spoločných čŕt, ako napríklad ťažké detstvo (čo malo vplyv na formovanie ich osobnosti), vystupovanie a vzťahy k širokej verejnosti. Napriek tomu, že to boli ideologickí nepriatelia na život a na smrť, budete prekvapení, koľko toho mali spoločného (známe je napríklad to, že okrem vzájomnej nenávisti pociťovali k sebe istý obdiv). To mohlo mať rozhodujúci vplyv na ich životy v budúcnosti.

Ďalej sa tu dozviete zaujímavé podrobnosti zo Stalinovho života, t.j. ako sa zo študenta pravoslávneho seminára stal prívrženec teórii Marxa a Engelsa, o jeho vzostupe medzi boľševikmi a vzťahu s Leninom (Lenin naň zmenil názor až pár rokov pred smrťou).

Aj keď mnoho faktov, ktoré sa tu objavili, budete poznať, určite odporúčam pozriem.

Film je momentálne k dispozícii aj TU.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-zdKhMFEelv8/VUXmwxIT0UI/AAAAAAAAUAI/

W27revSZ3ug/s1600/Hitler%2Bvs.%2BStalin%2B18.jpeg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.