Film o veľkom víťazstve Alexandra Veľkého

alexanderDnes opäť nazrieme do staroveku a povieme si niečo o kanadskom dokumentárnom filme Alexander Veliký alebo Památné bitvy: Alexandr Veliký (originál názov Ultimate Battles) z roku 2004.

Film patrí do seriálu Památné bitvy, ktorý priniesla na české obrazovky Česká televize. Zaoberá sa napríklad aj bitkou pri Waterloo alebo bitkou v Ardenách.

Hlavnou témou dielu o Alexandrovi nie je jeho život, ale jeho nesmierny úspech, ktorý dosiahol v bitke s perzským vojskom pri Gaudaméle.

Alexander Veľký bol od svojho nástupu na trón, ktorý prevzal po svojom otcovi Filipovi II. Macedónskom, nesmierne ctižiadostivý. Jedným z cieľov, ktoré si zvolil, bola porážka najmocnejšej ríše jeho doby, a teda Perzie za vlády Dareia III. Konečnou bitkou, ktorá mala rozhodnúť daný súboj, bola spomínaná bitka pri Gaudaméle. Aj keď perzská armáda asi 5-krát prevyšovala macedónsku armádu (okolo 45 000 mužov), vďaka netypickej taktike sa podarilo Alexandrovi zvíťaziť. Celý postup je pekne vysvetlený v tomto filme. Jeho taktiku hodnotia okrem historikov aj odborníci z vojenského prostredia, ako napr. Američan Lance Betros (profesor vojenskej histórie na West Pointe) alebo Dale Dye , americký kapitán US. Marine Corps.

Ak máte radi práve túto stránku histórie (bitky, vojenské taktiky a pod), tak tento film bude pre vás výborným zážitkom.

Film je momentálne prístupný aj na YouTube.

_______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: ovationchannel.com.au/media/catalog/product/cache/16/image/

9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/2/124342_2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.