Film o vzdušných obroch – vrchole vojenskej techniky

Tento článok poteší hlavne milovníkov histórie vedy a techniky. Predstavíme si nemecký dokumentárny film z roku 2008 s názvom Die Geschichte der fliegenden Flugzeugträger. Českí a slovenskí diváci ho poznajú pod názvami USS Macon – obr v oblacích alebo Letadlová vzducholoď.

Začiatok 20. storočia bol známy aj ako éra obrovských vzducholodí. Najznámejšie boli nemecké Zeppeliny, no vlastnili ich aj iné štáty. Prepravovali ľudí a počas prvej svetovej vojny sa používali ako strategické bombardéry (nemecké nálety na Veľkú Britániu). Niektorí konštruktéri prišli s nápadom vzducholode, ktorá by niesla aj lietadlá, a teda s akousi obdobou lietadlovej lode. Najdokonalejšou z nich bola americká vzducholoď USS Macon (ZRS-5). Po niekoľkých testoch sa však ukázalo, že ,,lietadlová vzducholoď“ nie je veľmi praktické riešenie. Samotná Macon bola zničená v búrke.

V tomto filme sa dozvieme, kedy vznikli prvé myšlienky na jej postavenie, jej začiatky a neslávny koniec. Porovnáme Macon s inými vzducholoďami tej doby a dozvieme sa aj zaujímavé info o jej prechodoch – vzducholodiach Akron a taktiež o začiatkoch vzdušných plavidiel v Nemecku. Okrem toho sa obzrieme za jej vrakom.

Technické detaily Maconu sú podrobne vysvetlené a nechýbajú doplnky v podobe dramatických rekonštrukcii, rozhovorov s odborníkmi a aj s členom posádky.

Záver: Ak vás zaujímajú tieto stroje, alebo všeobecne máte radi technické zaujímavosti, určite si tento dokumentárny film pozrite.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/NH43901-enhanced.jpg/800px-NH43901-enhanced.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.